Hvad hvis du var statsminister, Kim Østrup?

Folketingsvalg 2007: It skal styrkes på alle niveauer i uddannelsessystemet og en kommende it-minister skal have erfaring med it, lyder det fra Kim Østrup, vicedirektør i IBM.

Artikel top billede

Kim Østrup, vicedirektør hos IBM og formand for IT-Branchens udvalg for digital forvaltning, hvis du var statsminister, hvilket it-område ville du så sætte ind på som det første?

"Jeg ville sætte en sammenhængende dagsorden for forskning og uddannelse fra folkeskolen til universitetet. Jeg ville gå efter bredden ved at sikre at få it ind i uddannelserne på alle niveauer.

For at styrke eliten ville jeg gradvist øge taxametrene for it-kandidatuddannelser og styrke forskningen på it-området - gerne i grænselandet til andre områder.

Vi kan uddanne mange flere kandidater, end vi gør i dag.

Irland uddanner relativt set fem gange så mange kandidater på topniveau som Danmark.

Den offentlige it-forskning er kun 10 procent af den private. Det er for lidt.

Den skal styrkes for eksempel gennem "centre of exellence", som udvikler styrkepunkter og samarbejde med erhvervsliv.

Der skal også bygges en fælles forskningsinfrastruktur der dækker højhastighedsnet, grid-computing og forskningsinformation.

Infrastukturen skal føres helt ud til kollegier og være grundlag for et stort bredbådseksperimentarium."

Hvem ville du udnævne til it-minister?

"Danmark har haft mange dygtige ministre på området. E

n ting er fælles for dem: Ingen af dem havde på forhånd kendskab til it eller forskning.

Jeg tror, at jeg denne gang ville vælge en person med erfaring på området."

Hvad ville du gøre for it i erhvervslivet?

"Jeg ville se på mulighederne for at hjælpe virksomhederne med at outsource opgaver til udlandet og gøre det nemmere at anvende udenlandsk arbejdskraft.

Det er nødvendigt at se på, hvad it kan gøre for at løse manglen på arbejdskraft.

Jeg ville undersøge om afskrivningsreglerne på elektronisk udstyr var tidssvarende og satse på det vækstområde der ligger i kombinationen mellem sygehussektoren, it, bio og farma gennem en samordnet politik."

Hvordan ville du så sikre, at det offentlige udnyttede hele potentialet i it?

"I lyset af manglen på arbejdskraft ville jeg etablere en fond der kunne investere i udvikling af it i den offentlige sektor. Således at kerneydelserne kan leveres med færre hænder.

Et godt eksempel er telemedicin, men det skal det enkelte hospital ikke selv udvikle.

Vi skal investere i nye organisationsformer og finde governancemodeller for eksempel for domænefællesskaber og servicefællesskaber.

Jeg tror den mest effektive måde at løse nogle af de akutte problemer er at samle serviceområder i centre.

Fonden skulle også sætte offentlig innovation på dagsordenen for at finde nye veje til at levere mere velfærd med færre hænder.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Souschef til Informations- og kommunikationsteknologi i Cyberdivisionen Hvidovre

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Beredskabsstyrelsen

    Teknologi og IT-arkitekt til Beredskabsstyrelsen

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Edora

    Dansk cloud flyttes hen, hvor den grønne strøm produceres

    I stedet for at belaste elnettet med store datacentre vil Edora placere datacentre i energiparkerne.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S