På Atlanten sendes vejrudsigten med satellit

Reportage, 4. dag: Tankskibet Gotland Sofia får konstant digitale vejrkort sendt over satellitten, mens elektroniske søkort overvåger farvandene for andre skibe.

Artikel top billede

Tilbage til artiklen Sejlende servere styrer handelsflåden

Nordatlanten: Bruger moderne tankskibe Google Earth?

Svaret på spørgsmålet er nej. Også selv om SPOS-systemet om bord på det danske tankskib Gotland Sofia til forveksling ligner Googles digitale udgave af Moder Jord.

Men SPOS er i modsætning til Google Earth hverken et legetøj eller beregnet til at sælge reklamer.

Med denne applikation kan den vagthavende på kommandobroen se havstrømme og vindforhold for skibet. Og i detaljer aflæse hvordan vinden og havestrømmene vil påvirke skibet.

I skrivende stund kan man på SPOS følge en tropisk cyklon gå op langs den amerikanske østkyst. Her vil den fortsætte videre op om Sydgrønland og til sidst vil den jyske vestkyst få eftervirkningerne at føle omkring torsdag.

”Omkring 10. november vil vi få lidt dårligt vejr, men det vil mest ramme os bagfra,” lyder det fra kaptajn Claus Geerthsen. Sejladsen frem mod målet skulle ske under gode forhold - årstiden taget i betragtning, tilføjer han.

Fire små spurve

Skibets lange rolige rullen hen over Atlanterhavets dønninger, er uvant for en, der mest er vant til have cykelsti og brosten under skosålerne. Så at skibet kan opføre sig mere voldsomt, synes svært at fatte for en byboer. Og heller ikke ønskeligt.

Heller ikke de fire forpjuskede gråspurve, der kom med som blinde passagerer, da skibet sejlede fra Frankrig, kan finde ro. Febrilsk farer de rundt efter skjul og føde mellem tankskibets stålkonstruktioner.

De seneste dage har hovmesteren fodret dem med vand og brød, så de ikke går til.


Intet internet
Når du læser disse linier på computerworld.dk over internettet, er det en naturlig antagelse, at SPOS er et online program, der henter sine data online.

Men endnu er Gotland Sofia ikke forbundet med internettet.

I stedet henter SPOS en lille fil på bare 39 Kbytes, der gør det muligt at fremskrive naturens luner de næste fem dage frem på den kurs, der skal bringe tankskibet og dets last på 47 millioner liter benzin sikkert frem til Port Everglade i Florida.

Systemet hviler på satellitforbindelsen. Men dette er langt fra den eneste kilde til uundværlige data for vejrforholdene.

Besætningen får også vejrkort sendt over den almindelige skibsradio fra England. Også de toner frem på en pc-skærm. Men er endnu længere fra at ligne Google Earth.

I stedet ligner de vejrkort mest en gammel faxside, der vises i Internet Explorer på skærmen. Vel at mærke stadig uden netforbindelse.

Længst væk fra online verdenen er de gode gammeldags vejrkort i papir, hvis asymmetriske mønstre viser havstrømmene og vindforholdene i november. En slags gennemsnit for vejrobservationerne de sidste 30 år.

Lige som flytrafikken

Men det ikke de digitale vejrkort eller automatpiloten, der er kaptajn Claus Geerthsens favorit på kommandobroen. Det er AIS systemet, der kombinerer GPS-signaler med de digitale søkort.

Dette system er kopieret fra lufttrafikken.

Samtlige store skibe er udstyret med systemet, der gør det muligt for Claus Geerthsen og hans officerer med et enkelt klik at se, hvilke skibe der er i nærheden med samtlige data for blandt andet kurs, destination, navn og fart.

For eksempel om det er et dansk containerskib fra Mærsk, i daglig tale 'Stjernerejser' på grund af det konkurrerende rederis vartegn, den syvtakkede stjerne.

Følg Computerworlds videre færd med Gotland Sofia de næste dage.

Tilbage til artiklen Sejlende servere styrer handelsflåden

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S