På Atlanten sendes vejrudsigten med satellit

Reportage, 4. dag: Tankskibet Gotland Sofia får konstant digitale vejrkort sendt over satellitten, mens elektroniske søkort overvåger farvandene for andre skibe.

Artikel top billede

Tilbage til artiklen Sejlende servere styrer handelsflåden

Nordatlanten: Bruger moderne tankskibe Google Earth?

Svaret på spørgsmålet er nej. Også selv om SPOS-systemet om bord på det danske tankskib Gotland Sofia til forveksling ligner Googles digitale udgave af Moder Jord.

Men SPOS er i modsætning til Google Earth hverken et legetøj eller beregnet til at sælge reklamer.

Med denne applikation kan den vagthavende på kommandobroen se havstrømme og vindforhold for skibet. Og i detaljer aflæse hvordan vinden og havestrømmene vil påvirke skibet.

I skrivende stund kan man på SPOS følge en tropisk cyklon gå op langs den amerikanske østkyst. Her vil den fortsætte videre op om Sydgrønland og til sidst vil den jyske vestkyst få eftervirkningerne at føle omkring torsdag.

”Omkring 10. november vil vi få lidt dårligt vejr, men det vil mest ramme os bagfra,” lyder det fra kaptajn Claus Geerthsen. Sejladsen frem mod målet skulle ske under gode forhold - årstiden taget i betragtning, tilføjer han.

Fire små spurve

Skibets lange rolige rullen hen over Atlanterhavets dønninger, er uvant for en, der mest er vant til have cykelsti og brosten under skosålerne. Så at skibet kan opføre sig mere voldsomt, synes svært at fatte for en byboer. Og heller ikke ønskeligt.

Heller ikke de fire forpjuskede gråspurve, der kom med som blinde passagerer, da skibet sejlede fra Frankrig, kan finde ro. Febrilsk farer de rundt efter skjul og føde mellem tankskibets stålkonstruktioner.

De seneste dage har hovmesteren fodret dem med vand og brød, så de ikke går til.


Intet internet
Når du læser disse linier på computerworld.dk over internettet, er det en naturlig antagelse, at SPOS er et online program, der henter sine data online.

Men endnu er Gotland Sofia ikke forbundet med internettet.

I stedet henter SPOS en lille fil på bare 39 Kbytes, der gør det muligt at fremskrive naturens luner de næste fem dage frem på den kurs, der skal bringe tankskibet og dets last på 47 millioner liter benzin sikkert frem til Port Everglade i Florida.

Systemet hviler på satellitforbindelsen. Men dette er langt fra den eneste kilde til uundværlige data for vejrforholdene.

Besætningen får også vejrkort sendt over den almindelige skibsradio fra England. Også de toner frem på en pc-skærm. Men er endnu længere fra at ligne Google Earth.

I stedet ligner de vejrkort mest en gammel faxside, der vises i Internet Explorer på skærmen. Vel at mærke stadig uden netforbindelse.

Længst væk fra online verdenen er de gode gammeldags vejrkort i papir, hvis asymmetriske mønstre viser havstrømmene og vindforholdene i november. En slags gennemsnit for vejrobservationerne de sidste 30 år.

Lige som flytrafikken

Men det ikke de digitale vejrkort eller automatpiloten, der er kaptajn Claus Geerthsens favorit på kommandobroen. Det er AIS systemet, der kombinerer GPS-signaler med de digitale søkort.

Dette system er kopieret fra lufttrafikken.

Samtlige store skibe er udstyret med systemet, der gør det muligt for Claus Geerthsen og hans officerer med et enkelt klik at se, hvilke skibe der er i nærheden med samtlige data for blandt andet kurs, destination, navn og fart.

For eksempel om det er et dansk containerskib fra Mærsk, i daglig tale 'Stjernerejser' på grund af det konkurrerende rederis vartegn, den syvtakkede stjerne.

Følg Computerworlds videre færd med Gotland Sofia de næste dage.

Tilbage til artiklen Sejlende servere styrer handelsflåden

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    AI/Data Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S