Eksplosiv vækst truer firmaers datahåndtering

Reportage: I løbet af de næste fire år vil alverdens virksomheder seksdoble deres datamængder. Det kræver helt nye lagerløsninger med intelligent datahåndtering.

Solen skinnede og luksuslinere anduvede havnen i Monaco i denne uge, mens mere end 1.500 it-ansvarlige var mødt op til virksomheden EMC's årlige Momentum-konference i det futuristiske og ganske grimme Grimaldi-konferencecenter.

I sin åbningstale advarede Mark S. Lewis, lederen af EMC's division for Content Management and Archiving om konsekvenserne af en helt ny bølge, der skyller hen over det marked for håndtering af data, som et af EMC's hovedprodukter, Documentum, henvender sig til.

Det uddyber han sådan:

"Før i tiden lagrede vi bare transaktioner. I dag er alting ændret. Informationsmængderne ude i virksomhederne er vokser med uhyre hast. Virksomheder står over for en helt ny verden, hvor datamængderne kommer til at seksdobles i løbet af de næste fire år," siger Mark S. Lewis.

Seks udviklinger kræver handling

Han peger på, at hovedudfordringen bliver, hvordan virksomhederne skal håndtere informationsvæksten og udfordringen med at skabe værdi ud at lagre alle disse data.

Ifølge Lewis er der seks centrale årsager til, at hele markedet for håndtering af data nu står over for at udvikle sine produkter.

- Virksomheder får nye informationskilder som sociale netværk og samarbejdssystemer.

- Grøn it bliver det helt store tema i 2008, hvor der er udsigt til at op mod 50 procent af alverdens datacentre vil opleve problemer med utilstrækkelig køling og strømkapacitet.

- Skærpede lovgivningsmæssige krav. Der er i øjeblikket op mod 20.000 lovkrav globalt, som fokuserer på håndteringen af informationer.

- Sikkerhed og privacy-krav bliver altafgørende efterhånden som alle personlige data bliver digitaliserede.

- Inkonsistent håndtering af data. Informationer og ressourcer bliver stadig i høj grad styret gennem separate applikationer. Der er behov for et nyt paradigme, som erstatter den applikationscentriske tilgang til data med systemer, som lader data være tilgængelige på tværs af applikationer.

- Data-infrastrukturen bliver konstant mere kompleks. Hvordan opbygger branchen et passende miljø til at håndtere den situation.

Byg ikke en borg omkring kongen

I forlængelse af den mange udfordringer kommer datasikkerheden også til at spille en vigtig roller, mener Mark S. Lewis. Trådløse netværk og mobile enheder bliver det sikkerhedsmareridt, som fremtidens datahåndteringssystemer skal forholde sig til.

"Hidtil har det været god latin at bygge en borg rundt om kongen, men nu inviterer kongen sine venner indenfor, og han vil selv kunne bevæge sig rundt ude i verden. Derfor bliver informationscentrisk sikkerhed meget vigtig," konstaterer Mark S. Lewis, som samtidig konstaterer, at
langt de fleste data i fremtiden vil være ustrukturerede.

Det stiller ifølge amerikaneren høje krav til at få indbygget intelligens i de informationssystemer, som skal levere værdi til virksomheder ved at tilbyde overblik og skabe forretningslogik på basis af de ofte fragmentariske informationsstumper.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job