Skoler raser over Arto-bagdør til skole-netværk

Arto.dk har åbnet en bagdør til skoler, der blokerer adgangen til det populære netsted for børn og unge. Skolelederforeningen kalder det uanstændigt.

Læs også interview med Arto-direktør, Morten Borg: Arto vil også fremover omgå censur og spærringer.

Det populære netmedie for børn og unge, Arto.dk går nu offensivt ind i kampen mod skoler, som blokerer elevernes adgang til netsiden.

Det sker ved bevidst at åbne en bagdør, som gør det muligt for eleverne at omgå de tekniske blokeringer af sitet, som en række skoler har valgt at gøre brug af.

Således kan elverne ved at benytte ingencensur.dk nu igen få fuld adgang til Arto.dk i skoletiden.

Firmaet oplyser på en internetside , at bagdøren skal opfattes som et oplæg til debat.

Arto.dk mener nemlig, at en række skolers beslutning om at blokere Arto bygger på et for løst grundlag og at blokeringen er konkurrenceforvridende, fordi skolerne samtidig tillader adgang til andre netmedier.

Uacceptabelt

Men den forklaring køber Claus Hjortdal, der er i formandskabet hos organisationen Skolelederne, ikke.

Han fortæller, at andre netsider også bliver spærret, hvis der opstår de samme problemer med mobning, intriger og forstyrrelser i undervisningen som med Arto.

"Det har vi bare endnu ikke set," siger Claus Hjortdal.

Claus Hjortdal er finder Artos bagdør til at omgå skolernes blokering uacceptabel.

"Jeg mener faktisk, at det er direkte uanstændigt. Arto respekterer ikke, at man på skolerne har en holdning til, at det her ikke fungerer," siger Claus Hjortdal.

Ifølge Claus Hjortdal begrunder Arto bagdøren med, at der også er andre steder, som bør lukkes.

Og den argumentationsform kan han kan acceptere. Han mener ikke, at skolernes blokering af Arto er udtryk for censur.

Mere blokering er ikke løsningen

"Det er en konsekvens af, at det der foregår på Arto ,ikke er foreneligt med det, der foregår på skolerne," siger Claus Hjortdal.

Ifølge Claus Hjortdal er Artos bagdør et udtryk for, at skolerne ikke kan nå at gøre ret meget ved den virtuelle virkelighed, som findes rundt om skolen.

Han mener ikke, at den rigtige løsning er at spærre elevernes adgang til ingencensur.dk. Det kunne hurtigt blive skruen uden ende, mener han.

"Det er jo ikke den rigtige måde at gøre det på," siger Claus Hjortdal.

Læs også interview med Arto-direktør, Morten Borg: Arto vil også fremover omgå censur og spærringer.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse