TDC stopper lovbrud - og hæver priserne

Siden niende oktober har TDC arbejdet på at ændre informationsoverførslen, der blev kendt ulovlig af Teleklagenævnet. Nu ændrer selskabet omsider fremgangsmåde. Og hæver priserne.

Først seks uger efter Teleklagenævnet kendte TDC's informationsoverførsel af samlerabatordningen ulovlig, ændrer TDC først nu reglerne for, hvordan kunder med fastnettelefon og ADSL-bredbånd på samme telefonlinie kan opnå samlerabat.

”Vi stoppede med at bruge persondataene øjeblikkeligt. Faktisk har vi informeret både Teleklagenævnet og Telestyrelsen om situationen og begge parter har været involveret i det her. Der er ikke tale om, at vi på nogen måder har brudt loven siden niende november,” understreger koncerndirektør Carsten Dilling, Fastnet Norden om rygterne, at TDC stadig brugte den ulovlige informatonsoverførsel.

Han mener ikke, at det kunne være gjort på kortere tid.

Samtidig hæver TDC prisen på et fastnet-abonnement med fem kroner per måned til 134 kroner inklusiv moms.
Prisforhøjelserne, der allerede træder i kraft fra nytår, skyldes ifølge TDC flygtende kunder og stigende omkostninger.

Dyrere

"Sidste år faldt antallet af kunder med fastnettelefon med knap seks procent, men desværre falder vores omkostninger ikke tilsvarende. Derfor har vi besluttet at hæve abonnementsprisen fra årsskiftet," udtaler Carsten Dilling.

Han tror ikke, at de højere priser vil få endnu flere kunder til at vælge TDC fra.

1. januar hæver TDC også den såkaldte samproduktionsrabat for kunder, der både har telefon og bredbånd på samme linje, fra 40 til 45 koner per måned.

Teleklagenævnet afgørelse den niende november betød, at TDC med det samme skulle finde en anden måde at sikre, at kunder med både fastnet og bredbånd kun betalte leje af kobberet en gang.

Lovbruddet får dog ikke nogen konsekvens for TDC. Teleklagenævnet vil ikke skride ind, fordi teleselskabet skal have lidt tid til at indstille sig på de nye forhold.

Anmoder selv rabat

Hvor rabatten tidligere er udbetalt automatisk, skal kunderne fremover selv anmode TDC om at få rabatten, der for tiden er på 40 kroner pr. måned.

"Vi ændrer reglerne, så kunderne selv skal anmode om at få rabat. Det er lidt mere besværligt for både kunderne og os, men så er der rene linjer, og alle de kunder, der tidligere fik rabat, kan stadig få det," siger koncerndirektør Carsten Dilling, Fastnet Norden.

De ny regler gælder kun kunder, som har fået bredbånd efter den 9. oktober i år og dermed kan være berettigede til rabat. TDC-kunder, der allerede får rabat, behøver ikke foretage sig noget.

IT- og Telestyrelsen har vurderet, at de nye regler ikke er i strid med telelovens bestemmelser om udveksling af oplysninger.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Specialister til Cloud og Platform Operations til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Platform Engineer hos PET

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Data- og Forretningsspecialist til Dataplatform i PET

    Københavnsområdet

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest