Ericssons nedtur fortsætter - værdien rasler ned

Ericssons markedsværdi styrtdykker. Selskabets indtjening er under pres. Og det kan blive værre endnu, frygter direktør Svanberg.

Artikel top billede

Der er flere bekymrende tegn end opmuntrende tegn, mener Ericsson-topchef, Carl Henric Svanberg.

Svenske Ericsson har med et hug fået kappet 11 procent af sin markedsværdi.

Det er sket, efter selskabet på en investor-konference i New York har meddelt, at det forventer, at resultatet for fjerde kvartal lander i den lave ende af de tidligere udmeldte forventninger.

Ifølge Financial Times understreger nedjusteringen Ericssons nuværende kvide samt den nervøsitet og uro, som omgærder selskabet, der er verdens største leverandør af telekommunikations-udstyr.

Meddelelsen følger nemlig i kølvandet på en voldsom nedjustering, som Ericsson kom med i sidste måned, hvor selskabet meddelte, at dets indtjening i for tredje kvartal styrtdykkede.

"På den korte bane er der flere bekymrende tegn, end der er opmuntrende tegn," lød det fra topchef Carl Henric Svanberg på konferencen.

De bekymrende tegn inkluderer flere forskellige områder i netværks-markedet, der også er grunden til Ericssons seneste nedjusteringer.

Samtidig mener Ericsson, at der er "politisk usikkerhed" på flere af de vigtige vækstmarkeder, ligesom den svage dollarkurs spiller en rolle.
Ifølge Carl Henric Svanberg står usikkerheden til at nå et stykke ind i første kvartal 2008.
"Første kvartal er ofte årets svageste kvartal, og derfor kan første kvartal 2008 nemt blive et lavpunkt i denne udvikling," sagde han på konferencen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S