Nye it-problemer kan koste Smedegaard hurtigt exit

Den nye topchef for A.P. Møller – Mærsk, Nils Smedegaard Andersen, skal sætte kursen uden om it-problemer. Ellers risikerer han et hurtigt exit, vurderer førende ledelsesekspert.

Artikel top billede

Nye it-problemer kan koste Nils Smedegaard Andersen et hurtigt exit fra Esplananden, vurderer ekspert.

Gå til Computerworlds store tema om A.P. Møller – Mærsks it-problemer.

Den nytiltrådte administrerende A.P. Møller – Mærsk-direktør Nils Smedegaard Andersen skal for alt i verden undgå at kaste koncernen ud i nye it-problemer.

Det vil kunne medføre et farvel til topchefen, vurderer en af Danmarks førende ledelseseksperter.

"Smedegaard har dog meget snor. Der skal køres meget mediestorm på eventuelle it-problemer, og der skal sandsynligvis være tale om et større økonomisk tab til aktionærerne, før det vil ske," siger professor i strategisk ledelse Anders Drejer fra Handelshøjskolen i Århus.

Tidligere har analytikere vurderet, at tabet for A.P. Møller – Mærsk, når man ser på rene it-tab, har været på omkring 1,3 milliard kroner.

Dog væsentligt mere, hvis man ser på selskabets imagekonto og medregner tillidstab blandt kunderne.

Vil være svigt

Anders Drejer peger på, at it-problemer vil være et minefelt for Nils Smedegaard Andersen.

"Det vil være et alvorligt slag. Smedegaard er en moderne leder, der bør kunne forstå betydningen af it for en moderne virksomhed, så den slags bør ikke ske," siger professoren.

Der vil være tale om et svigt, vurderer Anders Drejer.

"I en moderne virksomhed er it så ekstremt væsentligt, at der ikke må ske svigt," siger han.

"Smedegaard og co. kan ikke sige, at det er den forrige ledelses skyld, når der har været problemer. Man må ud og risikostyre og agere proaktivt. Med andre ord, hvis der igen opstår problemer, så har den nye ledelse efter min opfattelse ikke løst sin opgave grundigt nok," slår han fast.

Og det kan altså komme til at gå ud over den nye topchef, vurderer Anders Drejer.

Mindst dobbelt så slemt

Studielektor Henrik Merkelsen fra CBS med speciale i public relations mener også, at Nils Smedegaard Andersen i særlig grad bør holde et vågent øje med koncernens it.

"Anden gang er mindst dobbelt så slemt som første gang," siger han.

Han understreger, at det næppe er sandsynligt med et it-problem i samme kaliber som det tidligere problem, men at containerforretningen under alle omstændigheder skal rettes op.

Henrik Merkelsen forudser, at mere åbenhed bliver den mest mærkbare ændring i Nils Smedegaard Andersens virke.

"I det omfang det påvirker den økonomiske performance også omkring it-spørgsmål. Ikke kun for at tilfredsstille nysgerrige journalister, men finansanalytikere, aktionærer og andre interessenter," siger han.

Gå til Computerworlds store tema om A.P. Møller – Mærsks it-problemer.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-Supporter til Flyvestation Karup

    Midtjylland

    IT-Forsyningen I/S

    Leder af serverteam

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S