Danske sociale sites halter bagefter

Selv om danske sites som Dating.dk og Scor er populære, foretrækker danskerne klart udenlandske sociale sites, viser analyse foretaget for Computerworld.

Artikel top billede

Øst, vest, hjemme er bedst.

Det gamle mundheld gælder bare ikke sociale websites. Her foretrækker danskerne tydeligvis de udenlandske som MySpace, Facebook, Linkedin og Windows Live Spaces.

En ny meningsmåling foretaget for Computerworld af analysehuset Userneeds viser, at de danske websites har langt færre brugere end de store udenlandske konkurrenter.

Sex-fornøjelser hitter

Mens Microsofts Windows Live Spaces topper listen med 18 procent af markedet, ligger Dating.dk som det mest brugte danske site med blot fire procent.

Efter det følger tjenester som Arto for de unge brugere, DKBN for de festglade og Scor for voksne i søgen efter sexuelle fornøjelser. Allesammen med markedsandele i omegnen af to procent af den danske brugermasse.

Lars Castenlund, direktør for Scor, mener, at årsagen at findes i, at de store udenlandske websites tager en meget stor del af opmærksomheden i medierne.

"Den type danske sites har slet ikke formået at komme igennem. Og det viser i virkeligheden, hvor svært det er at slå igennem med et nyt produkt," siger Lars Castenlund.

Kopier uden succes

Han peger på, at alt for mange har forsøgt at kopiere udenlandske successer med kloner.

"Men jeg kender ikke til nogen, der har fået succes med at kopiere noget som helst," siger Lars Castenlund. Det er de originale ideer, der i sidste ende vil give succes blandt brugerne frem for et eller andet kopi-produkt, lyder hans vurdering.

Et andet karakteristika ved de mest brugte danske sociale sites er, at der er et stort gennemtræk af brugerne. Hele fire procent af danskerne oplyser, at de på et tidspunkt har haft en profil på Scor. Og for Dating.dk ligger tallet på ni procent.

"Det ligger jo implicit i den type virksomheder. Det kan jo være lidt svært at forklare kæresten, hvorfor man stadig har en profil på Scor eller Dating," siger Lars Castenlund.

Mange sidevisninger

I dag har Scor efter de seneste statistik fra Foreningen af Danske Internet Medier godt 101.000 brugere, der genererer godt 24,3 millioner sidehenvisninger.

De sociale sites er generelt karakteriseret ved, at brugerne tilbringer længere tid der end på traditionelle internetmedier og klikker på flere forskellige sider.

For eksempel har det sociale website for de unge, Arto.dk, 445.854 brugere med 733 millioner sidevisninger.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger AI forretningskonsulent i Ballerup

    Københavnsområdet

    Styrelsen for Grøn Arealomlægning og Vandmiljø

    Teamleder til Application Management

    Fyn

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura