Sun klar til server-virtualisering

TEMA: I næste måned udsender Sun Microsystems det første kommercielle produkt i sin xVM-serie af virtualiserings-software: en server management-konsol ved navn xVM Ops Center.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Ifølge Sun er Ops Center en pakke til håndtering af virtuelle servere, der både understøtter x86- og Sparc-systemerne, der driver Suns Solaris-styresystem, og Red Hat Linux og SUSE Linux.

Oren Teich, der står i spidsen for markedsføringen af xVM, fortæller, at Sun ønsker at understøtte Windows, men det er ikke muligt med produktet på nuværende tidspunkt.

Han tilføjer dog, at det har høj prioritet for virksomheden at udvide med Windows management capabilities.

5.000 knuder

Den første version af Ops Center, som bliver udsendt 8. Januar, indeholder patch management capabilities via virksomhedens Sun Connection-værktøj og provisioneringsværktøjet N1 Systems Manager.

Management-softwaren kan understøtte op til 5.000 serverknuder, fortæller Sun, der afslørede sine planer om servervirtualiserings-teknologi på Oracles konference OpenWorld 2007 i sidste måned.

Prisen på et årligt abonnement på Ops Center, inklusive teknisk support og kundeservice, vil ligge mellem 500 og 1.800 kroner per server.

Sun tilbyder også et bredere medlemskab til omkring 50.000 kroner ved navn Satellite Server. Her får kunden også installation og personlig introduktion til softwaren.

Sun har planer om hurtigt udvidelse og opdatering af xVM-linjen.

Open source

I andet kvartal af 2008 har virksomheden programsat udsendelsen af xVM Server, en hypervisor, der ifølge Oren Teich kommer til at ligne Vmwares markedsledende ESX Server-software i funktionalitet.

Sun har også planer om at udsende Version 2.0 af xVM Ops Center omrking det tidspunkt, fortæller Oren Teich.

Til trods for at Ops Center er et kommercielt produkt, har Sun planer om at gøre softwaren tilgængelig som open source-kode via den OpenVM-hjemmeside, virksomheden har lavet.

Virksomheden har meddelt, at udsendelsen af open source-koder vil begynde i denne måned.

Virksomheden tilføjer, at brugerne af det kommercielle produkt vil få teknisk support og adgang til Suns medlemsbaserede 'knowledge stream', som giver information om patches og andre spørgsmål vedrørende systems management.

Sun er på vej ind på et overfyldt virtualiseringsmarked, der er domineret af Vmware og befolket af andre større leverandører, blandt andre Microsoft og Oracle.

Oversat af Mille Bindslev

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Oliver Dirks-Steinmoen

Folketingets administration