Linux-Norge overhaler Danmark indenom

I Norge satser mere end 300 skoler på den åbne software Linux, hvilket udløser en pris til folkene bag det norske Skolelinux. Herhjemme er Skolelinux stort set ikke i brug.

Artikel top billede

Her fra overrækkelsen af The Scandinavian Free Software Award. Fra venstre er det Anders Kringstad, Knut Yrvin og det danske jurymedlem, Anne Østergaard.

I fredags modtog det norske projekt Skolelinux prisen The Scandinavian Free Software Award.

Prisen, der mest består af hæderen, er rettet mod nordiske indbyggere, projekter eller åbne standarder og filformater.

Prisen, der mest består af hæderen, er rettet mod nordiske indbyggere, projekter eller organisationer, der gør en ekstraordinær indsats for åben software. Organisationen bag uddelingen FSCONS (the Free Software Conference in Scandinavia) har som mål at prisen frem over bliver uddelt en gang om året.

"Herhjemme går det ikke så godt med den åbne software i skolerne. Der er vist kun én skole, der bruger Linux i Danmark," siger Anne Østergaard, som sad i den jury, der valgte modtageren af The Scandinavian Free Software Award.

Aktive børne-borgere

Anne Østergård beklager den ringe udbredelse, åben software har herhjemme.

Hun mener, at der er rigeligt med gode argumenter for at bruge masser af åben og fri software i skolerne.

"For eksempel lærer børnene at skrive god kildekode og være aktive i informationssamfundet i stedet for passivt at bruge et proprietært program," lyder det fra Anne Østergård.

Spanien langt fremme

I Sydeuropa er der ifølge Anne Østergaard en helt anderledes interesse for at bruge det åbne styresystem Linux i skolerne.

"I Sydspanien kender alle til Linux og både myndigheder og skoler er langt fremme med brugen af open source-software helt generelt," siger Anne Østergaard.

Hun arbejder med open source software som tidligere næstformand i SSLUG (Skåne Sjælland Linux User Group), som næstformand i The Gnome Foundation og med sit eget firma Easterbridge.

Norge er lige som Spanien langt fremme med brugen af åben software. Den norske stat har i år oprettet et Frit softewareprojekt (Nasjonalt kompetansesenter for fri programvare), der med en direktør i spidsen arbejder for at udbrede kendskabet til og brugen af open source software i den offentlige sektor i Norge.


De var nominerede
Herunder er listen med alle nominerede til den skandinaviske hæderspris The Scandinavian Free Software Award.

Danske nominerede var 1. Ole Tange og 17. Keld Simonsen, som begge er store tilhængere af open source.

Ole Tange arbejder i firmaet ANGE, og Keld Simonsen er næstformand i DKUUG.dk.

De var nominerede for deres langvarige arbejde mod indførelsen af softwarepatenter i Europa og for udbredelsen af frie og åbne standarder og filformater.

Desuden var It- Politisk forening nomineret ikke mindst for foreningens indsats for privatliv på internettet - Polippix projektet, der omtales således på Wikipedia.

1. Ole Tange
2. Henrik Nordström/Squid
3. Mats Östling
4. IT-Political Association
5. Cfengine
6. Lars Magne/GNUS
7. Skolelinux (DebianEdu)
8. Trolltech
9. eZ Publish
10. Stiftelsen Åpne kontorprogram på norsk
11. Øyvind Kolås/GEGL
12. Linpro
13. Bjørn Venn
14. Ake Hedman/ VSCP
15. Martin Andersson/ BLHTML
16. Erik Josefsson
17. Keld Simonsen
18. Simon Josefsson
19. Daniel Stenberg
20. Linuxportalen/ Jonas Björk

Medlemmerne af juryen

Juryen bag uddelingen af The Scandinavian Free Software Award består udelukkende af indbyggere i Norden. I år så juryen således ud:

Anne Østergaard (frivillig, Danmark)
Henrik Sandklef (FSFE, Sverige)
Jonas Öberg (FSFE, Sverige)
Marcus Rejås (FSFE, Sverige)
Mathias Klang (FSFE, Sverige)
Petter Reinholdtsen (frivillig, Norge)

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

Sikkerhed | København

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

Andre events | København

Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S