Vind flotte gaver i årets store Computerworld-quiz

Giv dig selv nogle frikvarterer i ferien med Computerworlds store julequiz. Vi udlover i alt 12 Bluetooth-headsets fra Jabra til de kvikke og trækker til sidst lod om to iPod nano og en lækker iPod touch.

Artikel top billede

Tilbage til artiklen Sidste chance for at vinde flotte præmier

Kender du navnet på Googles mobile platform og ved du, hvad HSDPA står for? Fulgte du med i sagen om jobkartellerne, eller er du et legebarn, som ved hvilket spil, der er kåret som årets bedste?

Så er du selvskreven til Computerworlds store julequiz, der kører, indtil ferien er forbi.

Og fortvivl ikke, hvis du ikke lige har svar parat. Du kan nemt finde løsningerne ved at søge i vores store artikeldatabase her på sitet.

Elegante headsets

Der kører fire forskellige quizzer i løbet af de næste 12 dage, og du er velkommen til at deltage i dem alle.

En quiz kører over tre dage, og i hver quiz trækker vi lod om tre Jabra XJ10 Bluetooth-headsets designet af Jacob Jensen. Altså 12 headsets i alt. (Bemærk: du kan kun vinde ét headset).

De rigtige svar offentliggøres undervejs afhængigt af hvor mange besvarelser, vi modtager - men senest samtidig med, at næste quiz går i gang.

iPods til vinderne

Mandag 2. januar offentliggør vi navnene på vinderne fra de fire runder.

Samtidig trækker vi lod blandt samtlige indsendte besvarelser. Anden- og tredje-præmien er den lille smarte iPod nano med skærm og første-præmien er en lækker iPod touch.

Så giv dig selv nogle frikvarterer i de hektiske jule- og nytårsdage, måske er du den heldige, der får en ekstra julegave.

Redaktionen ønsker glædelig jul og godt nytår.

Tilbage til artiklen Sidste chance for at vinde flotte præmier
.


Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS