Artikel top billede

Telias Stofanet ramt af måneders hårde spamangreb

En stejl stigning af spam har været årsagen til, at Stofanets mail-service har kørt ustabilt siden oktober. Der går nogle måneder, før problemet er fikset.

En forøgelse af spam-angreb og mængden af uønskede reklame-mails er årsagerne til at, Telia Stofanets kunder i flere måneder har oplevet kurrer på internetforbindelserne.

Servicen hos Stofanet har været ustabil siden oktober måned, hvor spammen for alvor satte sig fast i mail-serverne.

Den megen spam har resulteret i, at flere kunder ikke har kunnet sende mails i flere december-dage i modsætning til de forrige uger, hvor der kun har været forsinkelser i mail-afsendelserne og –modtagelserne.

Heftige angreb

"De kunder, som har oplevet problemer med mailen, kan være personer, der har ønsket at sende mails lige omkring de heftigste angreb, og derfor har de ikke kunnet sende eller modtage mails," lyder forklaringen fra Telias kommunikationsdirektør, Anders Monrad Rendtorff.

Han forklarer, at Stofanets it-support har prøvet at udbedre de stigende mængder spam fra dag til dag.

Nu er selskabet gået i gang med at ombygge selskabets interne systemer for at undgå lignende flaskehalse.

"Det nytter ikke at reparere spam-problemet løbende, og derfor er vi gået til fase to, hvor vi vil begrænse det så meget som muligt en gang for alle. Men vores support melder dog, at spam-mængderne er forholdsvis udramatiske, selvom kunderne måske ikke oplever det sådan," siger Andres Monrad Rendtorff.

Stofanet regner med, at den permanente anti-spam løsning er klar "i løbet af de næste par måneder."

Ingen alarm-klokker hos kundeservice

En driftsstatus-meddelelse om ujævnheder i servicen blev sat på Stofanets site til kunderne allerede 26. oktober´.

På trods af arbejdet med at slå spammen ned og mail-problemer, har Stofanets kundeservice ikke haft et stigende antal utilfredse mail-kunder.

"Stofanets kundeservice har ikke oplevet spammen i vores servere som et problem, og en kundeservice er jo ofte en indikator på, om noget er et stort nok problem," siger Andres Monrad Rendtorff.

Og selv når spam-filteret kommer på plads hos Stofanet, så vil Andres Monrad Rendtorff ikke udstikke garantier for, at det ikke kan ske igen.

"Udbydere vil nok altid kæmpe med denne slags problemer, og så er det nok spørgsmålet om, hvor ærlig man er omkring at oplyse om det," fortæller han.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ciklum ApS
Offshore software- og systemudvikling.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere