Open-source i mobiltelefonerne

Open-source strategierne har medvind i branchen for mobile enheder, hvor firmaer som Wake3 og Funambol fremkommer med open source-programmer, der har iPhone-lignende browsing og e-mail.

Artikel top billede

Funambol adskiller sig fra Googles Android (billedet) ved at være en server-applikation. Android er en klient-applikation, siger Hal Steger.

Computerworld News Service:På et møde i Mobile Monday Silicon Valley-gruppen på Microsofts kontorer i Moutain View, Californien, påpegede repræsentanter for Wake3, Funambol og Wind River den stigende anvendelse af open-source i håndholdte enheder.

Wake3 anvender open-source-browserenWebkit i Windows Mobile Systems.

"WebKit til Windows Mobile er i grunden en slags iPhone-browser til Windows Mobile," siger Daniel Zucker, Wake3's tekniske direktør.

Han og repræsentanter for Wind River understregede det paradigmeskifte, som iPhone har medført. I stedet for at spørge folk, hvilket teleselskab du er kunde hos, så spørger folk, om du har en iPhone, fortæller Bill O'Such, Wind Rivers chefingeniør.

"Det har virkelig ændret balancepunktet," siger han.

Øjenåbner

"IPhone har virkelig åbnet folks øjne. For første gang blev det muligt at få ægte desktop-browsing på en håndholdt enhed," siger Daniel Zucker.

Wake3 forventer at udsende en betaversion af WebKit til Windows Mobile om nogle få måneder. Den vil understøtte JavaScript, men den forventes ikke at understøtte Adobe Flash.

"Det kræver nærmest en licens fra Adobe," siger Daniel Zucker.

Wave3 vil i stedet understøtte teknologier som SVG.

Funambol har specialiseret sig i push e-mail baseret på deres open-source projekt, der tidligere gik under navnet Sync4j.

"Vi ser en enorm interesse for open-source til mobile enheder," siger Hal Steger, vicepræsident for marketing hos Funambol. Firmaet har både kommercielle og open-source versioner af deres programmer.

Teknologier som iPhone og Googles Android og det kommende udbud af trådløse frekvenser har øget interessen for open-source til mobile enheder, oplyser Hal Steger. Dertil kommer de faldende priser for dataoverførsel via mobiltelefonen.

"Det ser ud til, at alle ender er ved at mødes," siger han.

Fundementalt problem

Open-source har hjulpet Funambol med at få deres software ud til flere udviklere, der kan teste, rette og bidrage med kodeændringer og sende ændringerne tilbage til de andre udviklere, siger Hal Steger.

"Hvis du udvikler en applikation til en mobiltelefon og forsøger at nå hele markedet, så er der et fundementalt problem," siger han.

Halvdelen af klodens befolkning har en mobiltelefon, men der findes flere end 1.000 forskellige modeller, og mange forskellige operativsystemer. Men via open-source kan udviklerne teste softwaren og afprøve den på deres egne telefoner.

"Det vi gerne vil fortælle er, at open-source giver det største udvikler-community mulighed for at få enhver enhed til at virke på ethvert netværk. Det er nok den største fordel i følge vores erfaringer med open-source til mobiltelefoner," siger Hal Steger.

For at belønne udviklerne giver Funambol dem mellem 500 og 3000 dollars for at arbejde med projekter, så som en Google Android klient til Funambol, eller en Google Gmail-opkobler. Firmaet betaler også 25 dollars til personer, der tester om Funambol virker på deres telefon.

Funambol adskiller sig fra Googles Android ved at være en server-applikation. Android er en klient-applikation, siger Hal Steger.

Deltagerne ved mødet drøftede, hvordan Android ville klare sig mod LiMo. LiMo Foundation vil udvikle et hardware-uafhængigt Linux OS til mobile enheder.

"Det er svært at svare på," siger Bill O'Such. Markedet vil afgøre det, siger han.

Wind River er med i
Open Handset Alliance, der er med i udviklingen af Android, og endvidere er medlem af LiMO Foundation.

Oversat af Bo Madsen.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S