Dyremose trækker sig som formand for TDC

Henning Dyremose stopper som formand for TDC, der allerede har et bud på hans afløser.

Artikel top billede

Foto: Søren Wesseltoft/TDC. (Foto: Foto: Søren Wesseltoft / TDC (skal krediteres))

Den tidligere topchef i TDC, Henning Dyremose, trækker sig som bestyrelsesformand for selskabet.

Det sker, når TDC afholder sin årlige generalforsamling om få måneder.

TDC's bestyrelse har allerede kørt sin nye formands-kandidat i stilling, nemlig 48-årige Vagn Sørensen, der i dag er næstformand i selskabet.

Indstillingen betyder reelt, at Vagn Sørensen bliver ny formand, i det TDC's ejere - de fem kapitalfonde - som hovedaktionærer uden videre kan bestemme, hvem der skal formand.

Henning Dyremose meddeler i en udsendt pressemeddelelse, at han primære opgave har været at sikre kontinuitet i forbindelse med salget af TDC for to år siden.

"Nu er både de nye ejere og den nye ledelse kørt fuldstændig ind, og TDC har en klar strategi for de kommende år. Derfor er det naturligt, at jeg giver stafetten videre," lyder det fra Henning Dyremose.

Læs mere på Computerworld senere.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Midtjylland

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S