Sun: MySQL har brug for udvidelse

Sun Microsystems' beslutning om at købe MySQL for fem milliarder kroner kan gøre det muligt for Sun at udvide MySQL's rækkevidde.

Artikel top billede

Computerworld News Service MySQL bliver indført i et stigende antal virksomheder i alle brancher, og det var forventet, at virksomheden ville blive opkøbt eller gå på børsen.

Hvis alt går som planlagt, bliver virksomheden en del af Suns open source-softwareportefølje, som indeholder virksomhedens styresystem, Solaris og Java.

Salget forventes afsluttet enten sidst i tredje kvartal eller i starten af fjerde kvartal af 2008.

Jonathan Schwartz, administrerende direktør for Sun, kalder købet 'det vigtigste opkøb Sun nogensinde har foretaget'.

Han mener, at MySQL har brug for, at Sun udvider.

Udfordring for Oracle

Den største hindring for MySQL's vækst har været virksomhedens manglende evne til at "give en global virksomhed, der vil sætte gang i MySQL’s i forretningskritiske udvikling, ro i sindet," mener Jonathan Schwartz.

Sun tror på, at efterspørgslen efter denne open source-database vil fortsætte med at stige, især i fremspirende virksomheder og lande.

Det kan være en udfordring for Oracles dominans over databasemarkedet.

Vækst på de fremspirende markeder er særligt vigtigt for de store leverandører.

Ved at købe MySQL mener Jonathan Schwartz, at Sun får en virksomhed med en vidtrækkende kundebase, der inkluderer nogle af kendisserne fra Web 2.0-æraen, herunder Facebook og YouTube og ældre virksomheder som Toyota Motor og Southwest Airlines.

Samlet pakke

Administrerende direktør for MySQL, Marten Mickos, som nu bliver en del af Suns øverste ledelse, udtaler, at "det er et godt kulturelt match og en god strategisk alliance, men der er også en forunderlig logik, der danner basis for hele transaktionen."

MySQL har vundet terræn i forretningskritisk brug, og med opkøbet "vil vi kunne tilbyde disse kunder en endnu bedre service og en samlet software-pakke," siger Marten Mickos.

Her refererede han til den software-pakke, virksomheder typisk har brug for, herunder sikkerhed, identitet, ledelse og udviklingsværktøjer, som alle nu er en del af Suns portefølje.

Oversat af Mille Bindslev

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

Gitte Lykke Holm

Elbek & Vejrup A/S