Skat sætter jagten ind på e-handelsfuskere

En nyudviklet søgerobot skal hjælpe SKAT med at fange skattesnydere på internettet. 600 danskere er i søgelyset.

Artikel top billede

Foto: Torben Klint.

"Vi har nogle konkrete numre og navne, vi skal have kigget på."

Ordene kommer fra Carsten Grøngaard, afdelingsleder for Skats otte mand store e-handelsgruppe, når han skal beskrive resultatet af Skats nyeste våben mod skattesnydere på internettet.

Hemmeligheden er en specialudviklet søgerobot, der gennemtrawler internettet i jagten på personer og virksomheder, der sælger varer eller ydelser og glemmer at fortæller skattemyndighederne om det.

16.000 virksomheder

Med den robot har Skat identificeret cirka 16.000 personer og virksomheder, der driver forretning i den elektroniske verden.

Op imod 600 af disse har vækket myndighedernes interesse, og de kan nu se frem til en henvendelse fra Skat.

"Nogle vil få et pænt brev, hvor der står, at vi kan se, de har en netbutik, og de skal være klar over, at reglerne er sådan og sådan. Det vil være størstedelen af dem," siger Carsten Grøngaard.

Så vil der være en andel tilbage, der ikke ser ud til at være momsregistrerede og ikke opgiver noget overskud i virksomheden.

"Dem må vi nok banke på hos og spørge, om de mon ikke har glemt at fortælle Skat om deres tilværelse på nettet," siger Carsten Grøngaard.

Internettet letter arbejdet

Skat har netop opprioriteret jagten på e-handelsfuskere til et af indsatsområderne i 2008, for selvom internettet har givet danskerne flere muligheder for at skjule og maskere indtægter, så har det faktisk også været med til at gøre det nemmere at finde snyderne.

"Nettet giver os i nogle henseende nogle flere muligheder. Hvis du før i tiden havde et overskudslager på 50 havetraktorer, og du satte nogle opslag op i supermarkedet, så var det svært for os at finde ud af. Nu ligger det hele på et onlineauktionshus i stedet for, så vi har måske i virkeligheden bedre adgang efter meget af det er blevet elektronisk," siger Carsten Grøngaard fra Skat.

Han fortæller, at Skat har mange elektroniske spor, som kan følges.

"Vi kan selvfølgelig trække det samme ud, som alle andre kan – hvem står bag en hjemmeside, hvilke ip-adresser, hvor ligger serveren – og så har vi selvfølgelig mulighed for at bruge vores beføjelser til at skaffe os nogle betalingsoplysninger," uddyber han.

Boom i netbutikker

Når Skat netop nu opprioriterer jagten på skattesnydere på nettet, skyldes det, at antallet af personer, der sælger varer og ydelser på nettet, er eksploderet i de seneste år.

Alene i 2007 har mere end 3.400 nye webbutikker set dagens lys. Året før var tallet cirka 2.200.

Det er især sket, fordi det er nemmere end nogensinde tidligere at etablere en virksomhed på nettet.

I løbet af få minutter kan man være online og i kontakt med millioner af potentielle kunder, og det øger risikoen for fejl, mener Skat.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

It-løsninger | Horsens

Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,