It-samarbejdet i virksomheden bliver afgørende

Tilbage til artiklen: Seks ting der kan få BI-brugen til at blomstre

BI-verdenen ændrer sig hurtigt.

Med flere slags informationer, større datamængder, nye værktøjer og hektisk aktivitet omkring sammenlægninger og overtagelser bliver kommunikationen mellem it-afdelingen og den øvrige virksomhed vigtig, siger Colin White fra BI Research.

Udpegningen af de kerneværdier, du vil bruge til at måle virksomhedens performance, dine key performance indikatorer, vil stadig have topprioritet.

Disse værdier handler ikke om teknologi. De handler om, hvad der er kernen i virksomheden.

It-afdelingens forståelse for virksomhedens behov og kommunikationen om teknologi vil blive vigtigere, efterhånden som BI-værktøjerne bliver lettere at implementere for folk, der ikke er it-folk, og typen af data anvendt i BI ændrer sig.

Hvis BI skal hjælpe med at få konkurrencemæssige fordele, så skal it-afdelingen have et dybt kendskab til forretningsperspektivet i de performance-indikatorer, der skal måles, og hvordan det gøres.

Dertil kommer vigtigheden af at vide hvordan medarbejderne arbejder i praksis, og hvordan BI passer i deres arbejdsmønstre.

Tilbage til artiklen: Seks ting der kan få BI-brugen til at blomstre

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Dansk erhvervsliv er en del af frontlinjen

    Digitalt forsvar handler ikke blot om det militære men om at beskytte civilsamfundets funktion, påpeger Thomas Nissen i Dansk Erhverv.

    TV2

    iOS udvikler til TV 2 Teknologi

    Københavnsområdet

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Inside Sales Specialist

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Styrelsen for Danmarks Fængsler

    Souschef til tekniske projekter og arkitektur

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S