It-samarbejdet i virksomheden bliver afgørende

Tilbage til artiklen: Seks ting der kan få BI-brugen til at blomstre

BI-verdenen ændrer sig hurtigt.

Med flere slags informationer, større datamængder, nye værktøjer og hektisk aktivitet omkring sammenlægninger og overtagelser bliver kommunikationen mellem it-afdelingen og den øvrige virksomhed vigtig, siger Colin White fra BI Research.

Udpegningen af de kerneværdier, du vil bruge til at måle virksomhedens performance, dine key performance indikatorer, vil stadig have topprioritet.

Disse værdier handler ikke om teknologi. De handler om, hvad der er kernen i virksomheden.

It-afdelingens forståelse for virksomhedens behov og kommunikationen om teknologi vil blive vigtigere, efterhånden som BI-værktøjerne bliver lettere at implementere for folk, der ikke er it-folk, og typen af data anvendt i BI ændrer sig.

Hvis BI skal hjælpe med at få konkurrencemæssige fordele, så skal it-afdelingen have et dybt kendskab til forretningsperspektivet i de performance-indikatorer, der skal måles, og hvordan det gøres.

Dertil kommer vigtigheden af at vide hvordan medarbejderne arbejder i praksis, og hvordan BI passer i deres arbejdsmønstre.

Tilbage til artiklen: Seks ting der kan få BI-brugen til at blomstre

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-specialist til Lokal IT Servicecenter ved Personelkommandoen

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Microsoft AI Solution Architect

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior Software Architect

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,