Artikel top billede

Hallo, kan du høre mig? NASA tester mobil på månen

Et lille skridt for mennesket kan blive et stort skridt for mobilindustrien, når NASA tester mobiltelefoni på månen om fire år.

I rummet kan ingen høre dig skrige. Men snart skal astronauter kunne lytte med, når mobiltelefonen ringer.

For mens mobilfabrikanterne snart har fået dækket hele jordens overflade med sendenet, arbejder det amerikanske rumforskningscenter NASA samt britiske BNSC (British National Space Centre) på at få et mobilt signal til månen.

Det skal ske igennem et satellit-system, der for alvor skal være på vingerne engang i dette århundrede.

Det skriver ZDNet.

Klar til affyring i 2012

De første test går bogstaveligt talt i luften i 2012, når NASA og BNSC vil teste den første prototype af satellit-netværket, der vil minde om det jordiske Inmarsat netværk.

Inmarsat netværket leverer mobil-løsninger via satellitter til både almindelige forretninger, søens folk og fly.

Test-projektet går under titlen MoonLite og den første MMS til jorden skal indeholde informationer om månens overflade.

Det er meningen med satellit-projektet, at signalerne til månen skal være stjernegode og ikke adskille sig fra den måde, hvorpå to jordboer kontakter hinanden.

Systemet skal kunne holde kontakten mellem den blå planet og vores måne, således at de kommende beboere på månen kan få sms'er og opkald hjemmefra. NASA har nemlig planer om at bygge en rumstation ved månens sydpol engang efter 2020.

Minutprisen for at ringe til og fra månen er endnu ukendt.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Targit A/S
Udvikling og salg af software til business intelligence.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere