Artikel top billede

Formand: Fjern it-råd fra Helge Sander

Formand for sikkerhedsrådet under Dansk IT Kim Aarenstrup er dybt bekymret over styringen af it-sikkerheden i det offentlige. Han mener, at et kommende it-sikkerhedsråd skal fjernes fra Helge Sander

I debatten om udformningen af det kommende it-sikkerhedsråd har it-sikkerhedschefen hos A.P. Møller Mærsk og formand for Råd for IT- og Persondatasikkerhed under Dansk IT, Kim Aarenstrup, sendt en mail til alle it-ordførerne.

Budskabet var klokkeklart.

Han er bekymret over styringen af it-sikkerheden i det offentlige og advarer om, at det kommende it-sikkerhedsråd ikke bør placeres hos videnskabsminister Helge Sander (V).

Det skal i stedet placeres i helst Statsministeriet, men realistisk set i Finansministeriet, lyder det i brevet.

"Forankringen af it-sikkerheden i Danmark, og den omtalte it-sikkerhedskomité, bør ligge under Den Digitale Taskforce (red. Finansministeriet), og ikke under IT- og Telestyrelsen (red under Videnskabsministeriet)," skriver formanden.

Han forklarer, at IT - og Telestyrelsens it-sikkerhedskompetencecenter kan være det sted, hvor man henter konkret hjælp og vejledning, men de bør ikke lede processen.

Lars Løkke er Finansdirektør

"Som i nogle af verdens største virksomheder, der har it-infrastrukturer, der ofte er pænt mere omfattende end den danske stat, forankres det overordnede ansvar for it-sikkerhed typisk hos finansdirektøren, mens it-direktøren har ansvaret for it-driften," skriver it-sikkerhedschefen for Danmarks største virksomhed A.P. Møller - Mærsk i brevet.

Han forklarer, at analogien til vores samfund er ret tydelig, og han er sikker på, at modellen også vil have betydelig positiv effekt i en statslig sammenhæng.

Men en fornuftig ledelse af it-sikkerheden i det offentlige kommer ikke til at ske under Videnskabsministeriet, uanset hvor gode intentionerne end måtte være, lyder den klare besked til it-ordførerne.

Bekymret over styring

Brevet blev sendt til it-ordførerne, fordi Kim Aarenstrup er bekymret over styringen af it-sikkerheden i digitaliseringsprocessen i det offentlige.

"Ikke mindst set i lyset af de seneste ugers offentlige debat omkring it-sikkerhedsråd, paneler og eventuelle komitéer," skriver han.

Han peger på, at videnskabsminister Helge Sander for nylig fremkom med sit bud på en fremtidig forankring af it-sikkerheden i Danmark.

Ikke så underligt har denne plan om en it-sikkerhedskomité placeret IT- og Telestyrelsen, der selv har udfærdiget planen, helt centralt.

Men formanden mener, at forankringen under Videnskabsministeriet "historisk set er meget uheldigt", da det bliver svært at få reel tværoffentlig indflydelse.

Læs brevet fra formanden til it-ordførerne




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ed A/S
Salg af hard- og software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Computerworld giver dig hver måned 30 minutter med de nyeste cybertrusler, konkrete angreb og brugbare råd. Få indsigt i AI og sikkerhed, compliance, risikovurdering og forsvarsstrategier. Tilmeld dig næste Cyber Briefing nu.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere