Ballade i sikkerhedsråd skal op i Folketinget

Enhedslisten langer ud efter videnskabsminister Helge Sander (V). Han har ikke ambitioner på vegne at it-sikkerheden, lyder det. Partiet kræver, at der oprettes et uafhængigt it-sikkerhedsråd.

Artikel top billede

"Arbejdet med it-sikkerhed roder, fordi videnskabsministeren endnu ikke har sikret, at arbejdet koordineres gennem et it-sikkerhedsråd," lyder kritikken fra Enhedslistens it-ordfører, Per Clausen.

Kritikken er henvendt til Videnskabsminister Helge Sander (V), og den er vedhæftet et krav om, at der nu oprettes et uafhængigt råd for større it-sikkerhed.

Det har Enhedslisten nu fremsat et forslag om i Folketinget.

Forslag kommer i forlængelse af, at det private Rådet for IT- og Persondatasikerhed i går blevet sprængt, da formand Kim Aarenstrup i vrede forlod sin post.

Ikke ambitiøs nok

Enhedslisten har tidligere været på banen med et lignende forslag, som dog blev afvist.

"Sidste forår afviste videnskabsministeren forslaget med, at han inden årsskiftet ville komme med et mere ambitiøst forslag. Nu nærmer vi os 1. marts, og ministerens hidtidige udspil viser tydeligt, at han slet ikke har ambitioner om at løse denne vigtige opgave," siger Per Clausen.

"I den situation er der ikke andet at gøre end at bringe sagen op i Folketinget igen."

Enhedslisten har defineret en lang række retningslinjer for, hvad et råd for større it-sikkerhed skal tage sig af.

Ønskerne lyder blandt andet på at uddanne brugerne med henblik på sikker færden på internettet og at arbejde for øget it-privacy.

Samtidig skal it-rådet rådgive omkring udvikling, koordinering og strategiske prioritering af it-sikkerhedsområdet.

Uafhængigt råd

Ifølge Enhedslistens forslag skal rådet for større it-sikkerhed ligeledes være helt uafhængigt af politiske og økonomiske særinteresser.

"Vi har brug for et uafhængigt it-sikkerhedsråd, som følger lovgivningsprocessen og det offentliges indsats på it-området kritisk."

"Netop i denne sammenhæng er uafhængighed meget vigtig. Det er forudsætnigne for en kritisk vurdering af det offentliges ageren," siger Per Clausen.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S