DF forhandler om tvangslicens: DR får ikke pengene

Står det til Dansk Folkeparti skal DR ikke regne med en øre mere, selv om politikerne beslutter at indføre tvungen licens for alle.

Artikel top billede

"DR får i forvejen masser af penge," siger DF's medieordfører Karin Nødgaard.

Modellen med en medielicens, der automatisk betales af alle danske husstande, med mindre man aktivt melder fra, bliver ikke den guldgrube, som det økonomisk trængte DR's generaldirektør ellers går og regner med.

Generaldirektør Kenneth Plummer ser gerne
tvangslicensen indført hurtigst muligt.

"Vores bedste beregninger kommer frem til, at det kan betyde op imod 75 millioner kroner i ekstra licensindtægter. Men det kræver, at der også arbejdes med nogle skrappere kontrolmuligheder over for licensbetalere, og det kræver også, at loftet over erhvervslicenser bliver hævet," sagde han i sidste uge til Ritzau.

Pengene falder ikke automatisk

Men pengene fra tvangsopkrævningen tilfalder ikke automatisk DR, der får sine midler bevilget af Finansministeriet

Og står det til Dansk Folkeparti, der som deltager i medieforliget er med til forhandlinger med de øvrige forligspartier og kulturministeren om den nye tvangslicens, falder der ikke en øre af til DR fra den model.

”DR får i forvejen masser af licensmidler, så disse penge skal ikke bruges til at lappe huller med. DR skal ikke have mere. Dermed ikke sagt, at vi ikke skal hjælpe DR. Derfor er vi også villige til at se på, hvordan licensen er skruet sammen,” siger Karin Nødgaard, DF’s mediepolitiske ordfører.

Muligt at ramme sortseere

Dansk Folkeparti har tidligere været modstander af at indføre en tvangslicens, som man aktivt skal framelde sig, forklarer Karin Nødgaard.

”Men vi må også erkende, at der er mange, som har et medieforbrug, de ikke betaler for, så vi er villige til at diskutere frameldemodellen,” siger hun.

Dansk Folkeparti foreslår, at pengene fra den eventuelt kommende framelde-licensmodel, blandt andet skal bruges til at udbygge FM-båndet for at skaffe plads til flere radiokanaler.

Kulturministerens pressechef oplyser til Computerworld, at forhandlingerne mellem forligspartierne fortsætter, men at der aktuelt ikke er aftalt nye møder.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

    Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Red Barnet

    IT Support Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Cloud Operations Manager (Azure)

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S