DF forhandler om tvangslicens: DR får ikke pengene

Står det til Dansk Folkeparti skal DR ikke regne med en øre mere, selv om politikerne beslutter at indføre tvungen licens for alle.

Artikel top billede

"DR får i forvejen masser af penge," siger DF's medieordfører Karin Nødgaard.

Modellen med en medielicens, der automatisk betales af alle danske husstande, med mindre man aktivt melder fra, bliver ikke den guldgrube, som det økonomisk trængte DR's generaldirektør ellers går og regner med.

Generaldirektør Kenneth Plummer ser gerne
tvangslicensen indført hurtigst muligt.

"Vores bedste beregninger kommer frem til, at det kan betyde op imod 75 millioner kroner i ekstra licensindtægter. Men det kræver, at der også arbejdes med nogle skrappere kontrolmuligheder over for licensbetalere, og det kræver også, at loftet over erhvervslicenser bliver hævet," sagde han i sidste uge til Ritzau.

Pengene falder ikke automatisk

Men pengene fra tvangsopkrævningen tilfalder ikke automatisk DR, der får sine midler bevilget af Finansministeriet

Og står det til Dansk Folkeparti, der som deltager i medieforliget er med til forhandlinger med de øvrige forligspartier og kulturministeren om den nye tvangslicens, falder der ikke en øre af til DR fra den model.

”DR får i forvejen masser af licensmidler, så disse penge skal ikke bruges til at lappe huller med. DR skal ikke have mere. Dermed ikke sagt, at vi ikke skal hjælpe DR. Derfor er vi også villige til at se på, hvordan licensen er skruet sammen,” siger Karin Nødgaard, DF’s mediepolitiske ordfører.

Muligt at ramme sortseere

Dansk Folkeparti har tidligere været modstander af at indføre en tvangslicens, som man aktivt skal framelde sig, forklarer Karin Nødgaard.

”Men vi må også erkende, at der er mange, som har et medieforbrug, de ikke betaler for, så vi er villige til at diskutere frameldemodellen,” siger hun.

Dansk Folkeparti foreslår, at pengene fra den eventuelt kommende framelde-licensmodel, blandt andet skal bruges til at udbygge FM-båndet for at skaffe plads til flere radiokanaler.

Kulturministerens pressechef oplyser til Computerworld, at forhandlingerne mellem forligspartierne fortsætter, men at der aktuelt ikke er aftalt nye møder.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

    Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse