Microsoft klar med nyt styresystem til forskere

Microsoft præsenterer et nyt styresystem til forsknings-verdenen. Håbet er, at systemet kan inspirere forsknings-verdenen til at udvikle nye typer it-arkitektur.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Tænk på Singularity som en slags “koncept-bil-OS,” siger Rick Rashid, chef for Microsoft Research.

Microsoft stiller prototypen af styresystemet gratis til rådighed for forskere i håbet om, at de vil bruge det til at udvikle nye typer af computerarkitektur.

Det er svært for forsker-miljøerne at eksperimentere med computerarkitektur, siger Rick Rashid.

Singularity er bygget til at gøre det lettere for forskerne at se, hvordan operativsystemerne og applikationerne arbejder sammen, siger han.

“Det er et nyt system bygget op helt fra bunden med det specifikke mål, at det skal være mere pålideligt,” siger Rick Rashid.

Microsoft håber, at Singularity vil forbedre software-pålideligheden og sætte skub i forskningen i programmeringssprog og programmeringsværktøjer.

TechFest

Singularity er til rådighed på Microsofts CodePlex website. Det blev præsenteret i tirsdags på TechFest, Microsofts årlige udstilling af projekter fra seskabets forskningsdivision.

Rick Rashid og hans kolleger viser de teknologier, som Microsofts forskningsgruppe arbejder med.

Nogle af projekterne er rene Microsoft-anliggender, men andre, så eksempelvis vaccine-design og kvanteberegninger, synes at ligge fjernt fra Microsofts forretningsmæssige kerneområder.

Rick Rashid siger, at det bedste afkast på investeringerne Microsoft foretager kommer fra Microsoft Research. Divisionen står for en fjerdedel af de patenter Microsoft tager, siger han.

Oversat af Bo Madsen.

Læses lige nu

    Event: SAP Excellence Day 2026

    It-løsninger | Nordhavn

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    24. februar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S