De modige kan score på nettets sociale guldgruber

Reportage: De nye sociale netværk, blogs og andre nye medier tilbyder annoncører helt nye måder at nå brugerne på med reklamer. Men kun hvis de tør tage springet ud i det uvisse.

Artikel top billede

New York: Nok forventer eksperter, at online-annoncering vil stige med 23 procent i 2008 til mere end 200 milliarder kroner, men et oprør blandt brugerne lurer forude.

Online-reklamer har gjort Google til et af de mest værdifulde virksomheder i verden. Og sociale netværk som Facebook regner med at tjene milliarder på online annoncer.

Er det alt sammen i fare?

En ny analyse fra konsulenthuset Deloitte viser, at stadig flere brugere er trætte af online-reklamer.

De finder dem langt mere irriterende end annoncer i aviser eller på fjernsynet.

Samtidig begynder flere forbrugere at gøre modstand mod at få deres færd på nettet registreret. I hvert fald viser de seneste tal, at brugerne på Facebook eller MySpace ikke længere tilbringer så meget tid der.

Mareridt forude?

Og de tendenser kan transformere de gyldne drømme til sorte mareridt.

Alligevel mener en række eksperter på konferencen Media Summit 2008 i New York, at der er andre måder at ramme forbrugerne på online.

Men det kræver mod af de virksomheder, der vil slå igennem hos brugerne med deres budskaber.

Konferencen Media Summit 2008 sætter spot på den seneste udvikling af nye online medier.

Computerworld dækker konferencen for at give et billede af, hvor den digitale medieverden bevæger sig hen i fremtiden.

Vejen udenom forbrugernes stigende mistro kan være at lade brugerne lege med, at lade dem give deres meninger til kende.

”Mange opfatter ikke anbefalinger af produkter på Amazon som reklamer. Men det er lige, hvad de er,” sagde Josh Bernoff, vicedirektør på Forrester Research.

Skræmmende

Men det kan være en skræmmende oplevelse for en virksomhed at overlade sit varemærke til brugerne. Varemærker som Coca-Cola eller Pepsi har kostet uanede milliarder af kroner at opbygge.

Og så overlade det til brugerne at lege med de værdier i hjemmevideoer på YouTube?

”Virksomhederne er nødt til at redefinere deres varemærke. De skal være klar til at give slip på at være perfekte for i stedet at få brugerne engageret. Og det kræver selvtillid for en virksomhed at foretage den form for transformation,” sagde Marc Goldman, direktør i Current TV.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S