ATI grafikkort med tv og radio

ATI's All-In-Wonder 9600 Pro er et hurtigt grafikkort, men også en tv-tuner og en radiomodtager. Der følger fjernbetjening med.

Indhold

Et nyt medlem af ATI's All-In-Wonder-familie har set dagens lys. All-In-Wonder 9600 Pro er baseret på grafikchippen Radeon 9600 Pro, og der er både radio- og tv-tuner på kortet.

Som grafikkort leverer All-In-Wonder 9600 Pro en 3D-ydelse i den højere mellemklasse, inklusive understøttelse af DirectX 9, men det er selvfølgelig ikke for grafikkens skyld, at man køber et All-In-Wonder-kort. Det er nærmere muligheden for at forvandle pc'en til et veritabelt underholdningscenter, der lokker.

Kortet har tv-tuner, der kan indfange op til 125 kanaler med stereolyd, og man kan optage tv-udsendelser på pc'ens harddisk i MPEG-2-format i en opløsning på 720x480 med 30 billeder i sekundet.

Det er der imidlertid ikke noget nyt i, for det kunne de tidligere All-In-Wonder-kort også klare. Derimod er den indbyggede radio-tuner en nyhed.

FM-radioen kan huske indstillingerne for 10 kanaler, og som det også er tilfældet for tv-funktionen, er radioen udstyret med en "tissepause-funktion". Så kan man optage radio-udsendelsen i MP3-format og lytte videre, når man har tid.

All-In-Wonder 9600 Pro leveres med en ny fjernbetjening, der virker ved hjælp af radiobølger og har en rækkevidde på 20 meter. Der er udgange til to VGA-skærme.

Version 8.6 af ATI's Multimedia Center hjælper brugeren til at finde rundt i kortets mange funktioner, og programpakken har fået tilføjet software til brænding af cd'er og dvd'er. Pinnacle Studio 8 til videoredigering følger også med.

ATI All-In-Wonder 9600 Pro kræver Windows 98, ME, 2000 eller XP. Det skulle ligge klar i de danske butikker om en måneds tid. Prisen kommer til at ligge omkring 2.500 kroner med moms.

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Immeo

Legacy-modernisering fejler, når man ikke ved, hvad man erstatter

Mange offentlige legacy-systemer rummer kritisk forretningslogik, som ikke findes i dokumentationen, men kun i koden.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S