TOPHISTORIE:Henrik Bodskov fratræder som topchef for Aeven - ny topchef allerede klar

Artikel top billede

(Foto: simcorp press materiel)

Simcorps bestyrelsesformand forlader bestyrelsen

Efter 14 år som formand for bestyrelsen i børsnoterede Simcorp giver Steen Rasborg stafetten videre til Novo Nordisk finansdirektør, Jesper Brandgaard.

Det børsnoterede it-selskab Simcorpo har netop fået ny bestyrelsesformand.

Steen Rasborg stopper efter 14 år som formand for bestyrelsen i det succesrige selskab, der blev børsnoteret i 2000.

Samtidig udtræder han helt af bestyrelsen, men det skyldes hverken dramatik eller smækken med døren.

"Du kender corporate governance-reglerne – at man ikke sidder mere end otte år i en bestyrelse, når den er børsnoteret. Og jeg har siddet i sammenlagt 14 år," fortæller Steen Rasborg, da Computerworld fanger ham på telefonen tidligt torsdag morgen.

"Man skal ikke sidde så længe. Man kommer jo til at holde af direktionen. Det må man jo ikke nu om dage. Man skal jo sikre at bestyrelse og direktion er helt klart uafhængige af hinanden. Og det er jeg også, men man skal ikke køre det for længe."

Jesper Brandgaard ny formand

Ny formand for Simcorp's bestyrelse bliver i stedet finansdirektør i Novo Nordisk og bestyrelsesformand for NNIT, Jesper Brandgaard.

"Det har været planlagt meget længe, og så lykkedes det os at få Jesper Brandgaard ind som næstformand sidste år, og så har han så taget over nu. Og samtidig har vi fået en knalddygtig franskmand, som hedder Hervé Couturier, ind i bestyrelsen," siger Steen Rasborg.

"Så det en er super bestyrelse til at køre videre."

"En voksen mand"

Steen Rasborg har været formand for selskabet i 14 år, der har budt på høj vækst, og den nu tidligere formand er da også "stolt over" at have været med i den "gode periode".

Og med farvellet til formandsposten begynder så småt også en ny tid for Steen rasborg.

"Jeg er jo en voksen mand, så jeg er ved at trappe ned i mine bestyrelseshverv. Og så påtager jeg mig lidt kulturelt i stedet," siger Steen Rasborg.

"Jeg går ikke ind i nye bestyrelser, for hvis man skal ind i nye erhvervsmæssige bestyrelser, så skal man altså sidde mindst fem år. Og det vil jeg ikke love, at jeg vil."

Men det betyder dog ikke et endegyldigt farvel til bestyrelseshvervet.

I stedet er Steen Rasborg blevet formand for et nyt egnsteater i Helsingør, og så skal han bruge noget mere tid på sine fritidssysler som at sejle og male.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Jobindex Media A/S
Salg af telemarketing og research for it-branchen, it-kurser og konferencer

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere