Succes med sms-betalinger

Svenskerne har i et års tid kunnet købe busbilletten via mobilen, og det har været en succes. Et lignende forsøg på Fyn tegner også lovende.

Artikel top billede

Sms-billetter sælges i store mængder på den anden side af sundet. Alene Tele2-kunder har købt over en million billetter hos de kollektive trafikselskaber.

Det er sket efter, flere trafikselskaber sidste år indførte nye betalingssystemer, hvor kunderne kan modtage og betale deres billetter via sms.

Den er lige ved hånden

Tele2 er en af de telefoniudbydere, der har været tidligt ude med sms-tjenester, og der er da også den operatør, hvis svenske kunder flittigst benytter sig af billetbetalinger via mobilen.

I det forgangne år er der solgt mere end en million sms-billetter i denne kundegruppe. Flest er der solgt i hovedstaden Stockholm, men også mindre regioner som Uppsala og Östergötland ligger godt til i svinget.

”Sms-billettens popularitet skyldes at brugerne i dag altid har mobilen på sig,” fortæller Thomas Ekman, der er ansvarlig for privatmarkedet i den svensk afdeling af Tele2.

Brugerne har et ønske om, at kunne betale småregninger via mobilen. Det viser en undersøgelse, som Tele2 har foretaget blandt 545 af sine telekunder.

Resultatet er nemlig at 67 procent gerne vil have mulighed for at betale parkeringsafgifter, og 61 procent vil betale biografbilletten via telefonen.

"Vi forudser, at mobilen i de kommende år vil erstatte kontanter på en lang række områder," siger Thomas Ekman, fra Tele2.

Udover at det er praktisk, er der ligeledes en ekstra gevinst ved at anvende telefonen.

"Det er mere miljøvenligt når brugerne erstatter kontanterne og billetterne med en sms," siger Thomas Ekman.

Fortsættes...

Sms billetten på Fyn

Danskerne kan måske også får de samme betalings-muligheder når de stiger på bussen eller toget.

For tre måneder siden, TDC startede nemlig et samarbejde med FynBus, der gjorde fynboerne i stand til at betale deres busbillet med en sms på mobilen.

Og de fynske passagerer har taget godt imod sms-betalingen, lyder det fra TDC og FynBus, selv om der langt fra er tale om svenske tal.

Der sælges cirka 200 billetter om dagen, hvilket svare til tre til fire procent af det samlede salg.

De ældre vil bruge sms

Tobias Wellendorf, benytter normalt ikke sin mobiltelefon til andet end sms og opkald. Men han mener, at sms-billetten har gjort det nemmere at køre med bus.

"Jeg er vældig tilfreds med muligheden for at købe min busbillet via sms," fortæller den 24-årige studerende Tobias Wellendorf, der benytter ordningen.

"Jeg har normalt aldrig kontanter på mig, så sms er blevet mit foretrukne betalingsmiddel når jeg kører med bussen," fortæller Tobias Wellendorf.

Det er dog ikke kun passagerne, der er glade for tiltaget.

"Vi har stort set ingen negative henvendelser, på trods af, at flere og flere bruger det," lyder det fra Martin Bødker Krogh, kommunikationschef i FynBus.

Martin Bødker Krogh forklarer samtidig, at det ikke kun er de unge passagerer, der er hoppet med på vognen. De fleste af de henvendelser, de får, kommer fra ældre.

"Eksempelvis kommer en stor del af vores henvendelser fra pensionister, der efterspørger muligheden for at købe en pensionistbillet via sms. Det bekræfter os i, at selve sms-teknologien er tilgængelig for alle," siger Martin Bødker Krogh.

Forsøget på Fyn vil med stor sandsynlighed brede sig til andre selskaber, lyder det fra Martin Bødker Krogh.

Han fortæller nemlig, at andre selskaber som eksempelvis Movia afventer resultaterne for det fynske forsøg, der afsluttes til efteråret.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Digital transformation | København

    AI i det offentlige - København

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Summit 2026 - København

    Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S