Syv tele-kæmper opruster sammen i 4G-batalje

Syv af telebranchens store selskaber vil sammen stå bag en fælles licensiering af LTE-standarden, der udkæmper et vældigt slag om at blive den foretrukne 4G-standard med WiMax.

Artikel top billede

Syv af tele-branchens absolutte sværvægtere er enige om sammen at arbejde frem mod en fælles licensieringsmetode af LTE-teknologien.

Det sker midt i den tilstundende hårde dyst mellem støtterne af de to rivaliserende teknologier til 4G-telefoni, WiMax og LTE, der står for Long Term Evolution.

De syv sværvægtere er Alcatel-Lucent, NEC, Nextwave Wireless, Ericsson, Nokia, Nokia Siemens og Sony Ericsson.

De har alle forpligtet sig gensidigt overfor hinanden til at holde sig inden for bestemte prisrammer, når det handler om prisen for licenser på intellektuelle rettigheder, der har forbindelse til LTE.

"Vi ønsker at øge tilliden til udrulningen af LTE," lyder det fra Gustav Brismark, Ericsson.

Ifølge parterne er medlemskab af den pågældende gruppe åben for alle.

Mest påfaldende ved sit fravær er, ifølge Computerworld News Service, i øjeblikket Qualcomm.

Det skyldes ikke mindst, at selskabet ifølge Richard Tinkler, europæisk marketing-direktør, støtter en ren konkurrence-baseret indgang til området.

"Vi er allerede medlem af ETSI og NGMN, og vi støtter en markeds-baseret tilgang til innovation," siger han til Computerworld News Service.

Gartner-analytiker Carolina Milanesi mener imidlertid, at selskabet holder sig væk, fordi det er i gang med at forberede et fremstød for UMB – Ultra Mobile Broadband – der er et alternativ til LTE.

I Danmark ånder alt fred og ro

Herhjemme har der ikke været samme ballade om 4G-standarderne som i udlandet.

Computerworld har tidligere kunnet dokumentere, at en stribe af de største teleselskaber herhjemme satser på samme teknologi, nemlig LTE.

Også AT&T, Verizon og China Mobile tror på LTE, mens andre af de internationale selskaber i den absolutte sværvægt tror på WiMax, som den tungeste teknologi fremover. De tæller Intel, Motorola og Samsung.

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune