300 gigabyte på en ekstern harddisk

Maxtor har lanceret en ny serie eksterne harddiske, der forbindes med computeren med USB 2.0 eller FireWire. Navnet er OneTouch.

Nyhed

Tag 300 gigabyte med på farten uden de store problemer. Maxtor har lanceret OneTouch-serien af eksterne harddiske, der benytter USB eller FireWire til dataoverførsel.

Topmodellerne understøtter både USB 2.0 og FireWire, og de kan bruges sammen med Microsoft-pc'er såvel som Apple Macintosh-maskiner.

I modellen med en kapacitet på 300 gigabyte roterer harddisken kun med 5.400 omdrejninger i minuttet, og den har kun to megabyte buffer-hukommelse. Hvis man vil have højere ydelse, skal man gå efter versionerne med 200 eller 250 gigabyte, hvor rotationshastigheden er 7.200 omdrejninger i minuttet og der er otte megabyte buffer.

Man kan også vælge en 120 gigabyte harddisk, der kun understøtter USB og Windows, eller en FireWire-version på 250 gigabyte til Mac. I begge disse harddiske roterer pladerne med 7.200 omdrejninger i minuttet.

OneTouch-drevene måler 21 x 14 x 4 centimeter og vejer 1,4 kilo. Kabinettet er designet i aluminium. Som navnet antyder, skulle installationen være den rene barneleg - man trykker bare på en knap og følger instruktionerne på skærmen.

USB 2.0 understøtter hastigheder på op til 480 megabit i sekundet, mens FireWire kan klare 400 megabit i sekundet. Reelt bliver hastigheden for dataoverførsel fra harddisken dog noget mindre, nemlig maksimum 34 megabyte i sekundet for USB 2.0 og 41 megabyte i sekundet for FireWire.

Harddiskene koster fra 200 til 400 dollar.

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    Java Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS