Hemmelige jobkarteller kan først forbydes i 2013

De hemmelige jobkarteller må først forbydes om fem år. Ellers vil man overtræde regler om "ekspropriation" i grundloven, lyder det i et internt notat fra beskæftigelsesminister Claus Hjort Frederiksen (V).

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Farcen om de hemmelige jobkarteller lader ikke til at have en ende.

På trods af gentagne løfter om forbyde de hemmelige jobkarteller, hvor arbejdsgivere aftaler ikke at ansætte hinandens ansatte, viser det sig nu, at aftalerne skal gælde mindst fem år ud i fremtiden.

I et internt notat, som Computerworld er kommet i besiddelse af, til arbejdsmarkedsudvalget fra beskæftigelsesminister Claus Hjort Frederiksen (V) fremgår det nemlig, at grundloven kan tolkes således, at det at forbyde hemmelige aftaler, der er indgået inden loven træder i kraft, vil være "ekspropriation".

Derfor skal det varsles fem år i forvejen.

Meget lang overgang

"Jeg skal ikke lægge skjul på, at jeg selv synes, at det virker som en meget lang overgangsperiode," skriver ministeren i notatet.

Han vil derfor nu bede Justitsministeriet redegøre nærmere for dets vurdering.

Dermed lader det til at have meget lange udsigter, at komme de hemmelige aftaler, der er særligt udbredt i it-branchen, til livs.

Forslag i modvind

Det lidt pudsige i sagen er, at notatet med tolkningen af grundloven kommer efter, at det anerkendte advokatfirma Kromann Reumert har udtalt, at lovforslaget næppe vil begrænse udbredelsen af de hemmelige jobkarteller.

Lovforslaget vil ifølge advokatfirmaet heller ikke sikre for eksempel it-ansatte en kompensation.

Tidligere har også Advokatrådet været ude og kritisere lovforslaget, som værende "retsikkerhedsmæssig uforsvarlig og uklar".

DF trak tidligere lovforslag

Ikke desto mindre fremgår det af regeringsgrundlaget, at regeringen vil jobkartellerne til livs.

På samme måde har regeringens støtteparti Dansk Folkeparti klart tilkendegivet, at det først og fremmest...fortsættes

... vil have de hemmelige jobkartel-aftaler forbudt.

Sidste gang Claus Hjort Frederiksen fremsatte et lovforslag, der skulle forbyde jobkarteller, var han øjensynligt tæt på at bryde grundloven.

Dengang skulle alle hemmelige jobkarteller nemlig forbydes efter to måneder.

Lovforslaget blev dog trukket tilbage efter massiv kritik fra fagforeninger.

Dansk Folkeparti bad simpelthen ministeren om at trække lovforslaget tilbage.

Ikke tralvt

Sagen om de hemmelige jobakarteller er ikke præget af travlhed.

Sagen har kørt helt tilbage fra 2004, hvor Claus Hjort Frederiksen første gang blev gjort opmærksom på problemet.

Dengang mente han dog ikke, at omfanget var så stort.

Da WM Data i en retssag senere erkendte at have 300 aftaler med kunder og leverandører, mente ministeren at han vil afvente udfaldet af ankesagen i Højesteret.

Der blev dog indgået forlig, så ministeren faldt tilbage i retorikken om, at der ikke var overblik over hvor mange hemmelige aftaler, der egentlig findes.

Efter blandt andet Computerworld kunne afsløre hemmelige aftaler i stribevis i it-branchen, kom ministeren på andre tanker og ville nedsætte et udvalg, der skulle kulegrave omfanget.

Udvalget fandt imidlertid ikke at omfanget var særlig stort.

Det havde imidlertid glemt af spørge Skat, Undervisningsministeriet og Kulturministeriet, der alle var blevet afsløret i selv at have indgået hemmelige aftaler.

Da Statsministeriet og beskætigelsesministerens eget ministerium blev afsløret i at have indgået aftaler, besluttede Claus Hjort Frederiksen at fremsætte et lovforslag.

Det blev altså i første omgang trukket tilbage og nu lader det til at dette lovforslag først vil forbyde de hemmelige aftaler om fem år.

I 2013 vil it-ansatte altså være sikret ikke at være omfattet af den hemmelige aftale, der hæmmer deres mobilitet på arbejdsmarkedet.

Det er godt ni år efter, at Claus Hjort Frederiksen altså første gang blev gjort opmærksom på aftalerne i 2004.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    European Stonecraft

    Intern Navision/BC Supporter

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS