Artikel top billede

Danske netudbydere vil ikke kategorisere netadfærd

To store danske internetudbydere følger opmærksomt udviklingen indenfor netannoncering. De ønsker dog ikke at anvende systemer, der følger og kategoriserer kundernes færden på internettet.

To af de store danske internetudbydere er ikke interesserede i at kategorisere deres brugeres internetadfærd og efterfølgende sælge oplysningerne til reklamebureauer, der så kan lave målrettede reklamer baseret på brugernes browsingvaner.

Mens den engelske telegigant BT er i gang med indføre systemet Webwise, der kategoriserer kundernes internetfærden med henblik på at sælge målrettede reklamer, vender både TDC og Telia tommelfingeren nedad for systemet.

Computerworld har stillet begge teleselskaber spørgsmålet:
De engelske internetudbydere BT, Virgin og Talk Talk har indgået en aftale med selskabet Phorm om levering af et system, der gør det muligt at målrette reklamer baseret på internetbrugernes adfærd på nettet. Er det eller andre lignende systemer noget som Telia/TDC overvejer at anvende?

Hos TDC har man tidligere set på konceptet, men har ingen planer om at levere reklamer baseret på brugernes adfærd på nettet.

”Nej, vi har ingen planer om det. Vi har tidligere set på konceptet, men der var både praktiske og lovgivningsmæssige problemer med det,” lyder det fra TDC's presseafdeling.

Heller ikke hos Telia ønsker man at anvende Webwise eller lignende systemer.

”Nej, ikke umiddelbart,” lyder det fra Telias pressechef Rune Fick Hansen.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
KEYBALANCE A/S
Udvikling og salg af økonomisystemer samt CRM og MPS. Systemer til blandt andet maskinhandlere, vvs-branchen, vognmænd, låsesmede,handelsvirksomheder

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere