Danske netudbydere vil ikke kategorisere netadfærd

To store danske internetudbydere følger opmærksomt udviklingen indenfor netannoncering. De ønsker dog ikke at anvende systemer, der følger og kategoriserer kundernes færden på internettet.

Artikel top billede

To af de store danske internetudbydere er ikke interesserede i at kategorisere deres brugeres internetadfærd og efterfølgende sælge oplysningerne til reklamebureauer, der så kan lave målrettede reklamer baseret på brugernes browsingvaner.

Mens den engelske telegigant BT er i gang med indføre systemet Webwise, der kategoriserer kundernes internetfærden med henblik på at sælge målrettede reklamer, vender både TDC og Telia tommelfingeren nedad for systemet.

Computerworld har stillet begge teleselskaber spørgsmålet:
De engelske internetudbydere BT, Virgin og Talk Talk har indgået en aftale med selskabet Phorm om levering af et system, der gør det muligt at målrette reklamer baseret på internetbrugernes adfærd på nettet. Er det eller andre lignende systemer noget som Telia/TDC overvejer at anvende?

Hos TDC har man tidligere set på konceptet, men har ingen planer om at levere reklamer baseret på brugernes adfærd på nettet.

”Nej, vi har ingen planer om det. Vi har tidligere set på konceptet, men der var både praktiske og lovgivningsmæssige problemer med det,” lyder det fra TDC's presseafdeling.

Heller ikke hos Telia ønsker man at anvende Webwise eller lignende systemer.

”Nej, ikke umiddelbart,” lyder det fra Telias pressechef Rune Fick Hansen.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

Michael Nyboe Engelrud

Rethink Cybersecurity Advisory