HP bygger intelligent hukommelse

Det første spæde skridt i en sand revolution af hukommelseskredse er muligvis taget af forskere ved HP. Den manglende fjerde grundlæggende elektroniske komponent er skabt i praksis.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Forskere fra Hewlett-Packard har udviklet en fungerende hukommelseskreds, der i 37 år ellers kun har eksisteret i teorien, og som i sidste ende kan erstatte ram og gøre computere mere intelligente ved at huske de data, der har været igennem den.

Teknologien hedder memristor og kan lade computere tage beslutninger ved at forstå tidligere mønstre af data, som den har opsamlet, på lignende facon som den menneskelige hjerne samler og forstår serier af hændelser.

For eksempel kan en menristorkreds være i stand til at fortælle en mikrobølgeovn, hvor lang tid forskellig mad skal have baseret på information, den har opsamlet i tidens løb, udtaler Stanley Williams, ledende forsker (senior fellow) ved HP.

Demo med prototyper

En memristorkreds kræver en lavere spænding og mindre tid til at tænde end konkurrerende hukommelse som DRAM og flash, ifølge Williams.

"Fordi den har brug for en lavere spænding og mindre tid, har den selvfølgelig et lavere strømforbrug," udtaler Williams.

Tættere hukommelsesblokke tillader også memristor-kredse at lagre mere data end flashhukommelse.

HP forsøger ved hjælp af prototyper at vise designere af hukommelseskredse, hvad memristor er i stand til.

"Det, vi har gjort, er at bekræfte et koncept til en ny elektronisk enhed, der oprindeligt blev foreslået for næsten 40 år siden," udtaler Williams.

Memristor er det fjerde fundamentale strømkredskomponent, der sammen med de tre andre – resistor, kapacitor og induktor (eller modstande, kondensatorer og spoler) – har været kendt i 150 år, ifølge Williams. Komponenten har egenskaber, der ikke kan efterlignes af nogen kombination af de tre andre komponenter, ifølge Williams.

"Den er ligeså fundamental for elektronikken, som et kemisk element er det for kemien, og en elektron er det for fysikken," udtaler Williams.

I en akademisk artikel fra 1971 skrev Leon Chua, matematiker og professor ved University of California at Berkeley, at memristor ville have egenskaber, der ligner de egenskaber, en synaps i hjernen har. Synapsen skaber forbindelse mellem to neuroner, og jo oftere et signal sendes til en synaps, des stærkere bliver synapsen.

"Det er en meget anderledes form for adfærd end noget andet, der før er observeret i kredskomponenter," udtaler Williams.

Akademisk apparat

HP kommer ikke til at genskabe samtlige af hjernens funktioner i en memristor, men virksomheden prøver ifølge Williams at bygge en relativ simpel computer, der drives af et helt andet princip end andre computere i dag.

Forskerne skabte hukommelsen ved at sætte strøm til en kreds med blokke af titaniumdioxid. Den faktiske modstand i memristoren opnår en ladning, der ifølge Williams er afhængig af strømmængden i kredsen. Når der slukkes for strømmen, bevarer hukommelsen den tilegnede information.

Selvom memristor-konceptet har eksisteret et stykke tid, er hukommelsesprototypen et akademisk apparat, der til at starte med vil arbejde sig igennem universitets-verdenen, men kan ifølge Williams ramme det kommercielle marked for halvledere om fem år.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec