Nye harddiske til videoen

Harddiskproducenten Seagate er klar med nye drev, der er specielt rettet mod det digitale videomarked.

Indhold

Markedet for digitale videoer står for alvor over for sit helt store gennembrud. Seagate vil med på vognen og har barslet med nye harddiske, som i højere grad tilgodeser de krav, der stilles, når en harddisk skal puttes ind i et stykke forbruger-elektronik.

De nye CE (Consumer Electronics) drev opfylder den helt nye ATA/7 standard, der skal gøre digital video til en bedre oplevelse.

ATA/7 standarden består af en række kommandoer, som optimerer videostreamingen. Det skulle gøre digital video mere naturtro at se på, da afspilningen bliver mere flydende.

En normal harddisk er optimeret til at kunne finde og læse data fra disken i tilfældig rækkefølge. I digital video er det ikke den bedste fremgangsmåde, da de data, der skal læses, alligevel ligger i forlængelse af hinanden. Derfor skal harddisken optimeres til bedre at kunne læse sekventielt i stedet for.

En anden ting, der adskiller digital video og pc'ers brug af harddiske, er fejlchecking. Hvor det i pc-sammenhæng er en nødvendighed, at alle data er korrekte, er det knapt så kritisk, når det "bare" handler om en videofilm. Derfor kan Seagates nye drev indstilles af videoproducenten til den grad af fejlchecking, der ønskes.

Strømforbruget er blevet mindre, især under opstarten. Det betyder, at producenterne kan bruge billigere komponenter, hvilket naturligvis gør Seagates produkter endnu mere interessante for den branche. Et lavere strømforbrug betyder også mindre varmeudvikling, hvilket forhåbentlig betyder, at vi slipper for blæsere i de kommende digitale videoer.

Støjniveauet er også helt i bund - Seagate har nemlig nogle af de mest stille harddiske på markedet med et lydniveau på omkring 24-25 decibel.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Opentext

    Identity er omdrejningspunkt for AI, applikationer og angreb og kræver klar governance

    Det gælder om at reducere risici – fra medarbejdere over privilegerede brugere til maskinidentiteter.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse