Apple iPhone

Artikel top billede

Tilbage til artiklen Her har du fem fede business-mobiler

GPRS, EDGE, Wi-Fi, Mac OS X, 8-16 GB lagerplads

Popkultur-fænomenet som formentlig er førende i Danmark, når det kommer til mobiltelefoner, som slet ikke bliver solgt i landet.

I sig selv kan iPhone ikke prale af at kunne noget nyt, men i stedet er det lykkedes Apple at forbedre eksisterende teknologi, og udgive det i en pakke som kan få folk til at savle.

Det er en kompetence, som ingen formår bedre end den Cupertino-baserede virksomhed. Og så har Apple brugt sine erfaringer, indenfor interface og usability, til at gøre telefonen yderst brugervenlig.

På nuværende tidspunkt får iPhone dumpekarakter, når det kommer til at gøre sig som business-mobil, men til juni har Steve Jobs lovet nye funktioner, og øget sikkerhed, så forretningsfolk kan bruge den med god samvittighed.

Prognoserne tyder på at 3G også vil blive indført til juni, og det vil unægteligt gøre den mere interessant I virksomhederne, forudsat at der bliver styr på sikkerhed og udviklingsmuligheder.

iPhone er lidt en outsider på denne liste, da den ikke kan købes i nogen danske forretninger, og der er i skrivende stund ikke annonceret en dato for, hvornår vi kan forvente at se den i butiksvinduerne.

Det vil sige, at du må forvente at skulle hente den i udlandet, med den ekstraordinære chance for at kunne få lov til at lægge en skilling hos toldvæsenet, på vej hjem.

Du får ikke særlig meget på papiret, verdens vel nok mest omtalte mobiltelefon, noget af lave sommeren over, og et produkt som slet ikke findes i Danmark. Hvis du altså spørger Apple.

Tilbage til artiklen Her har du fem fede business-mobiler

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | København Ø

People Tech 2025 – hvor HR møder IT

Deltag og oplev, hvordan People Tech 2025 kan gøre HR til en nøglespiller i fremtidens forretningsstrategi.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

Sikkerhed | København

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job
Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

Morten Eskildsen

Signifly