Øresundsregionen skal være it-magnet for Europa

Mobilvirksomheder slår pjalterne sammen for at kapre veluddannet polsk arbejdskraft til Øresundsregionen. Senere skal arbejdskraften suges ind i regionen fra hele Europa.

Artikel top billede

Netværksorganisationen Øresund IT drømmer europæiske drømme om at tiltrække arbejdskraft fra hele kontinentet til de omkring 10.000 it-selskaber i Øresundsregionen.

Første træk bliver en storstilet offensiv anført af globale spillere som Sony Ericsson og Microsoft Mobile, der i de næste tre uger kører en annoncekampagne på polske websites og i polske dagblade angående jobs i den dansk-svenske zone.

"Vi tager udgangspunkt i mobiltelefonien, for det er vi rigtig gode til i regionen. Polen er et land med gode udviklere og tæt på os, så det er naturligt at starte der," forklarer projektleder Doris Søgaard fra Øresund IT til Computerworld.

Hun siger, at den polske charmeoffensiv skal fungere som et pilotprojekt, hvor de to virksomheder skal finde ud af, hvor attraktivt det er at arbejde i Øresundsregionen.

Der er derfor ikke tale om at hente billig arbejdskraft til Norden, fordi de polske udviklere skal herop på lige vilkår med deres danske og svenske kolleger.

Branche, forén jer

Polen er dog kun det første spadestik for Sony Ericsson fra Lund i Sverige, der har vokset til at være en af de fem største mobilproducenter i verden.

"Når vi har gennemført pilotprojektet og evalueret resultaterne, håber vi at kunne engagere flere virksomheder i initiativet.

Hvis vi som virksomheder i Øresundsregionen går sammen om at fortælle om mulighederne for en karriere inden for mobilteknologi i regionen, er vi i større grad i stand til at tiltrække potentielle kandidater fra hele verden," forklarer Gustav Brogren, leder af strategisk resourcing hos Sony Ericsson, i en pressemeddelelse om initiativet.

Han understreger, at det er alle globale mobilvirksomheder, der har behov for flere talentfulde kompetencer.

Det gode liv skal tiltrække

Og dermed sender han også en hilsen til konkurrenten hos verdens største mobilproducent Nokia, der har mere end 1.400 personer ansat i sin danske udviklingsafdeling, hvor mange af selskabet telefoner bliver født.

Hos Sony Ericssons partner i Polens-projektet, Microsoft, sidder der omkring 900 personer i selskabets danske udviklingscenter i Vedbæk, hvoraf flere beskæftiger sig med firmaets mobile løsninger.

Arbejdsmæssige udfordringer og det gode liv

På den længere bane er det ikke kun de mobile selskaber, der skal gøre Øresundsregionen til et internationalt kraftcenter.

"Vi kan tilbyde en masse forskelligartede it-virksomheder heroppe – ikke kun inden for mobilteknologien. Kombineret med det gode liv i Danmark og Sverige vil de arbejdsmæssige udfordringer forhåbentligt fungere som en magnet på arbejdskraften," forklarer Dorris Søgaard.

Hun understreger, at med omkring 10.000 selskaber vil den udefrakommende arbejdskraft have rigeligt at vælge imellem, når det kommer til teknologier og firmastørrelser.

"De udenlandske udviklere kan jo næsten frit vælge mellem, om de vil til en stor, mellemstor eller lille virksomhed. Hvis de vil have nye udfordringer senere hen, så kan de jo bare skifte igen," siger Dorris Søgaard.

Skatten ikke et problem

Arbejdsgiverne fra Øresundsregionen ser ikke de høje svenske og danske skatter som et problem i arbejdet med at tiltrække arbejdskraft.

"Nøgle-medarbejdere kan jo komme ind i Danmark på forskerordningen i tre år. Og levestandarden er generelt højere hos os end i et land som eksempelvis Tyskland og i hele Østeuropa, så virksomhederne bekymrer sig ikke så meget om skatten," afslutter Doris Søgaard fra Øresund IT.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    TD SYNNEX Denmark ApS

    BDM Cisco Security

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Udvikler

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S