Kolde servere skal mindske pc'ers strømforbrug

Mere effektiv udnyttelse af pc-komponenter skal nedsætte pc'ers strømforbrug med 25 procent inden 2010, mener Dell. Tilsvarende erfaringer med servere baner vejen for ambitionen på pc'er.

Artikel top billede

Strømforbruget skal nedsættes drastisk, mener computerproducenten Dell.

Derfor har selskabet lanceret en plan om at nedsætte strømforbruget i dets stationære og bærbare pc'er med 25 procent inden 2010.

Det skal primært ske gennem udvikling og integration af synergieffektiv teknologi.

Det vil sige gennem forbedret processorteknologi, men også ved udnyttelse af bedre og mere effektive harddiske, strømstyring, strømforsyninger og hukommelse.

"Den generelle opfattelse er, at man for at skære ned i strømforbruget skal kigge på processoren, men der er mange andre områder, hvor der kan ske forbedringer," siger Klaes Fris, enterprise brand manager hos Dell.

Servere baner vejen

Det er hardwareproducentens erfaringer med servere, der nu skal overføres til pc'er.

På Dells datacenter i Austin, Texas i USA, har man gennemført en analyse af strømforbruget, der viser, at 41 procent af strømmen går til it-udstyr.

63 procent af strømmen bruges af serverne i datacenteret, og heraf bruger CPU'en 31 procent af strømforbruget, mens 20 procent er strømforsyning, 13 procent harddisk, otte procent går til hukommelse og 16 procent er andre komponenter.

De erfaringer har betydet, at man i samarbejde med en række producenter af hukommelse (RAM), harddiske og strømforsyninger har fundet frem til forbedringer af produkterne, der kan resultere i et mindre strømforbrug.

Blandt andet er der udviklet en RAM-type, der bruger 22 procent mindre strøm end tilsvarende RAM med samme udnyttelse.

Noget tilsvarende er sket med strømforsyningerne.

Tidligere var der kun 80 procent udnyttelse, hvor der nu ved 230 volt går 90 til 92 procent videre gennem strømforsyningen.

Dyrere hardware – billigere i drift

De nye, strømbesparende servere koster 500 til 600 kroner mere end servere med samme specifikationer, men uden strømbesparelser.

Til gengæld vil man spare omkring det dobbelte i strømforbrug om året, fortæller Klaes Fris fra Dell.

Helt så meget vil prisstigningen dog ikke blive på stationære og bærbare pc'er.

"Det kan sammenlignes med elsparepærer. Det er en anelse dyrere, når man køber udstyret, men på årsbasis kan man spare mange penge, samt sørge for ikke at udlede så meget CO2," siger Klaes Fris.

"Samtidig får man 25 procent bedre performance per watt."

Allerede reduceret strømforbruget

Ifølge Dell har selskabet allerede reduceret strømforbruget i en række af selskabets pc'er.

Siden 2005 er den stationære OptiPlex-serie blevet 50 procent mere energieffektiv, mens de bærbare Latitude-pc'er har reduceret strømforbruget med 16 procent.

Det betyder for OptiPlex-serien alene, at der er blevet udledt 23 millioner tons CO2 mindre siden 2005.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job