Artikel top billede

De unge danske deltagere på Intel International Science and Engineering Fair 2008 i Atlanta, USA: Christoffer Norn, Michael Madsen, Jesper Lykke Rasmussen samt Tobias Maduro Nørbo. Foto: Ryan Holm/unge-forskere.dk.

Unge danskere hædret i international konkurrence

Fire danskere deltog i Intel's årlige videnskabs-konkurrence. To af dem vandt førstepræmien på 25.000 dollars i en af specielkategorierne, mens en anden vandt en af de 18 delkategorier.

Unge danske forskere er i særklasse.

Det viste den nyligt afholdte International Science and Engineering Fair (ISEF), der fandt sted i Atlanta, USA.

I videnskabskonkurrencen, der blandt andet støttes af Intel, deltog omkring 1.550 unge forskere fra 51 lande, herunder fire danskere.

20-årige Christoffer Norn fra Lyngby Tekniske Gymnasium vandt førstepræmien på 5.000 dollars i kategorien Energy & Transportation med et projekt, der skal forbedre produktion af bioethanol.

Derudover modtog han også en First Award på 3.000 dollars for projektet.

Specialpris til 25.000 dollars

To andre unge forskere fra Vejle Tekniske Gymnasium indkasserede ligeledes stor anerkendelse for deres projekt til forbedring af udstødningssystemet til totaktsmotorer, hovedsagelig knallerter og scootere, skriver unge-forskere.dk.

Jesper Lykke Rasmussen, 19, og Michael Madsen, 19, fra Vejle Tekniske Gymnasium vandt således hovedprisen på 25.000 dollars ved specialprisuddelingen, Ricohs Internationale Miljøpris 2008, samt andenpladser i kategorierne Team Projects og United States Coast Guard-prisen på henholdsvis 1.500 og 3.000 dollars.

Sidste deltager fra Danmark var 20-årige Tobias Maduro Nørby fra Ishøj Tekniske Gymnasium, der vandt en af tredjepladserne i kategorien Electrical Mechanical Engineering for et projekt for kræftramte børn.

Danmark bedste nation

De mange priser til de tre danske projekter betyder ifølge unge-forskere.dk, at Danmark for andet år i træk opnåede at blive den bedste nation.

Intel ISEF's juryformand William Greene understregede ifølge unge-forskere.dk, at alle tre danske projekter var i en helt speciel klasse, og at der ikke var andre andre lande, der kunne hamle op med de fine resultater, som de danske deltagere præsterede.

De danske deltagere får som bonusgevinst opkaldt en asteroide efter sig, og dermed kommer de i selskab med blandt andet The Beatles, Chaplin og nobelprismodtagere, skriver unge-forskere.dk.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
TIETOEVRY DENMARK A/S
Udvikler, sælger og implementerer software til ESDH, CRM og portaler. Fokus på detailhandel, bygge- og anlæg, energi og finans.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere