Itanium 2 med lavt strømforbrug

Intel har lanceret Itanium 2 Deerfield, der er designet til kompakte servere. Strømforbruget er halveret i forhold til forgængeren.

Indhold

Chipgiganten Intel har lanceret to nye 64-bit Itanium 2-processorer til servere. Den ene af dem, der har kodenavnet Deerfield, udmærker sig ved et strømforbrug på højst 62 watt, og selv om det lyder af en del, er det faktisk kun halvt så meget som første generation af Itanium bruger.

Den første Itanium 2 Deerfield har en frekvens på en gigahertz og halvanden megabyte L3-cache. Det forholdsvis lave strømforbrug gør Deerfield oplagt til kompakte servere, hvor processorerne sidder tæt sammen.

Det kan for eksempel være i de såkaldte blade servers, men den nye processor vil også blive brugt i arbejdsstationer.

Deerfield er billig af en 64-bit processor at være. Den koster nemlig 744 dollar, og det skal sammenlignes med de 2.247 dollar, som forgængeren med kodenavnet McKinley med samme frekvens og cache kostede. Man kan godt forestille sig, at Intel føler sig tvungen til at føre en aggressiv prispolitik for at holde Opteron fra ærkekonkurrenten AMD stangen.

En anden gren af Itanium 2-familien har fået et nyt medlem. En 1,4 GHz Itanium 2 Madison, også med 1,5 megabyte L3-cache, er nemlig kommet til verden. Den koster 1.172 dollar.

De nye processorer bliver brugt i en række servere fra blandt andre IBM, Dell og HP.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Business Cloud Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    BI-koordinator / IT & administrativ support

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra DE-CIX

    At opnå ægte digital suverænitet kræver modstandsdygtig netværkes struktur

    Ønsket om digital suverænitet er blevet mere udbredt i løbet af det sidste årti.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S