Itanium 2 med lavt strømforbrug

Intel har lanceret Itanium 2 Deerfield, der er designet til kompakte servere. Strømforbruget er halveret i forhold til forgængeren.

Indhold

Chipgiganten Intel har lanceret to nye 64-bit Itanium 2-processorer til servere. Den ene af dem, der har kodenavnet Deerfield, udmærker sig ved et strømforbrug på højst 62 watt, og selv om det lyder af en del, er det faktisk kun halvt så meget som første generation af Itanium bruger.

Den første Itanium 2 Deerfield har en frekvens på en gigahertz og halvanden megabyte L3-cache. Det forholdsvis lave strømforbrug gør Deerfield oplagt til kompakte servere, hvor processorerne sidder tæt sammen.

Det kan for eksempel være i de såkaldte blade servers, men den nye processor vil også blive brugt i arbejdsstationer.

Deerfield er billig af en 64-bit processor at være. Den koster nemlig 744 dollar, og det skal sammenlignes med de 2.247 dollar, som forgængeren med kodenavnet McKinley med samme frekvens og cache kostede. Man kan godt forestille sig, at Intel føler sig tvungen til at føre en aggressiv prispolitik for at holde Opteron fra ærkekonkurrenten AMD stangen.

En anden gren af Itanium 2-familien har fået et nyt medlem. En 1,4 GHz Itanium 2 Madison, også med 1,5 megabyte L3-cache, er nemlig kommet til verden. Den koster 1.172 dollar.

De nye processorer bliver brugt i en række servere fra blandt andre IBM, Dell og HP.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-konsulent til VMware server

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Client Partner - Manufacturing (M&LS)

Københavnsområdet

Patent- og Varemærkestyrelsen

Forretningsanalytiker

Københavnsområdet

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS