IDC: Kun software kan realisere den ultimative ILM

Tema: Vi er langt fra den ultimative ILM-verden, mener IDC. Selv om ILM-tankegangen er god, mangler specielt softwareløsningerne fortsat, lyder det fra analysehuset.

Artikel top billede

”Det store problem med ILM er for mig at se, at der skal udvikles noget software, der kan håndtere og klassificere data, når de bliver dannet,” siger Claus Egge. Foto: Torben Klint

Claus Egge, leder af de europæiske storage-analytikere i IDC, har efterhånden hørt på sangen om ILM (information lifecycle management) i en del år. Men selv om tanken om en gennemgående klassificering af data er god, er ambitionerne fortsat ikke realiseret.

”Hvis man kigger på den ultimative ILM, så er der ikke nogen it-afdelingen, der kan det til perfektion,” lyder det fra den danske IDC-analytiker, der arbejder i London.

ILM handler grundlæggende om, at de stigende mængder data i virksomhederne skal kortlægges og klassificeres, så man kan placere dem på forskellige lagrings-medier med forskellige omkostninger og serviceniveauer – og samtidig finde ud af, hvad der helt kan slettes.

Mangler softwareløsninger

Men ifølge Claus Egge er den proces mere kompliceret end som så. Det er specielt manglen på smarte softwareløsninger, der frembringer analytikerens ILM-skepsis.

”Det store problem med ILM er for mig at se, at der skal udvikles noget software, der kan håndtere og klassificere data, når de bliver dannet.”

Claus Egge forklarer, at en storage-administrator eller database-administrator i en virksomhed i princippet godt kan gennemgå alle data og klassificere dem manuelt ved simpelthen at udskrive lister.

”Men det er jo håbløst at gøre det hver gang, så der skal noget software til, som kan gøre det – og helst allerede, når man danner data.”

Leverandør-fokus skifter

Claus Egge tilføjer, at selv om der findes løsninger, så er de ikke rigtig slået igennem i it-afdelingerne.

”Så når vi får udviklet den slags software, er vi et kæmpe skridt tættere på en ILM-verden, hvor data bliver behandlet på den rigtige måde. Det er ikke fordi, de bliver behandlet forkert i dag, men det er bare kaotisk i øjeblikket med kæmpe mængder af filer, der bliver gemt og taget backup af – og måske bliver gemt på forkerte storage-medier.”

Mens ILM i de seneste år har været meget i fokus blandt storage-leverandørerne, oplever Claus Egge nu, at de intelligente storage-løsninger får nye navne.

”ILM har jo været sådan en dejlig gang hype, der har været oppe at vende, og nu kaster leverandørerne på storage-området sig over nogle andre ting, som de prøver at overtale kunderne til at satse på.”

”Leverandørerne elsker jo akronymer, og ligeså snart tingene bliver to år gamle, kaster de sig over noget nyt. Nu er det de-duplikering og alt muligt andet, de snakker om.”

IDC har umiddelbart ikke mulighed for at oplyse om konkrete markedsandele på ILM-markedet.

”Fordi ILM ikke er et produkt i øjeblikket, men mere en mærkelig samling af produkter, der tilsammen kan pege folk imod en verden, hvor ILM råder over deres data, kan vi ikke få skovlen inden under og sige, at der er et marked. Det er nærmest et ideal, man stiler imod,” forklarer Claus Egge.

Blandt de mere interessante spillere inden for ILM er dog virksomheder som EMC, HP, IBM, Sun og Hitachi.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

    Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S