Onsdagens aviser om it

Flertal for elektronisk afstemning. Politiet raser mod kæde-sms. It-selskab har lært af Muhammed-sag.

Flertal for elektronisk afstemning

Både de konservative, Dansk Folkeparti, Socialdemokratiet og SF er åbne over for at give los for såkaldt it-understøttede valg i kommunerne. Velfærdsministeriet har i første omgang svaret på otte kommuners forespørgsel om elektroniske valg ved at sige, at det indebærer "grundige overvejelser" at erstatte den nuværende "folkelige kontrol" med "specialistkontrol med stemmemaskinerne". (Morgenavisen Jyllands-Posten)

Politiet raser mod kæde-sms

Ukendte bagmænd startede i går en kæde-sms, der afslørede navn og adresse på en af de potentielt pædofile, som er omtalt i Ekstra Bladet de seneste dage for kontakt til mindreårige piger gennem Arto og Messenger. Københavns Politi er chokerede over, at anonyme har startet en heksejagt og kalder bagmændene afstumpede. (Urban)

It-selskab har lært af Muhammed-sag

Den nordjyske it-virksomhed Epoka, der handler med brugt, professionelt it-udstyr verden over, oplevede et dramatisk omsætningsfald under Muhammed-krisen i 2006. Nu er Mellemøsten dog den direkte årsag til et bundlinjeresultat, der er 17 millioner kroner bedre end forrige år. Selskabet omsatte i 2007 for 272 millioner og hentede et overskud før skat hjem på ni millioner kroner. (Erhvervsbladet)

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S