Hackere rykker ind på din pc via hul i din Flash

Hackere er i fuld sving med at misbruge et pivåbent hul i Adobes Flash Player. Op mod 220.000 websites er ramt. Læs her, hvilke versioner af Flash Player, der er ramt.

Artikel top billede

Computerworld News Service: En fejl i den meget populære Flash-afspiller fra Adobe bliver misbrugt af net-kriminelle, meddeler sikkerhedsselskabet Symantec.

”Vi har opdaget en ny og hidtil u-opdaget sårbarhed i Flash, som faktisk bliver misbrugt i meget stort omfang,” siger Oliver Friedrichs, direktør i Symantec Security Response.

Angrebene er ifølge sikkerhedsselskabet McAfee spredt ud over et relativt stort område.

Forbryderne har hacket sig ind i omkring 220.000 hjemmesider, hvor de har tilføjet scripts, der omdirigerer de ramte til en af mindst 57 web-servere, der indeholder skadelig kode.

Når først en computer er blevet ramt, forsøger angriberne at installere adskillige skadelige programmer, som for eksempel fjern-kontrolleret botnet-software og programmer, der er designet til at stjæle brugernavne og adgangskoder til World of Warcraft.

Ifølge McAfee-manden David Marcus kører angriber-serverne ikke hele tiden, men tænder og slukker løbende for net-forbindelsen.

De hackede sites inkluderer websider for byer, selskaber og forskellige organisationer, fortæller David Marcus.

De er sandsynligvis blevet hacket med et automatiseret værktøj, der anvender Google til at søge efter sårbare side, siger han.

Han mener, at det er stærkt bekymrende at se et så vidtspredt angreb, selv om forskellige antivirus-produkter sagtens kan blokere for angrebet.

”Noget som dette vil sandsynligvis blive ret succesfuldt,” siger han.

Sårbarheden ligger i den seneste version af Adobe Flash Player browser-plug in’et, der er meget udbredt blandt net-surfere til at kigge på animerede websites.

Sårbarheden rammer både den nyligt udgivne Flash Player version 9.0.124.0 og version 9.0.115.0, lyder det fra Symantec.

Oversat af Dan Jensen

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Netic

    Open Source skal give det offentlige kontrollen tilbage

    Digital suverænitet er rykket højt op på den offentlige sektors agenda.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job