TDC i massiv kovending – partnere skal stå for salg

Det danske teleselskab TDC vender årtiers strategi for salg af teleydelser til erhvervslivet. Nu skal lokale partnere i it-branchen indgå som partnere i selskabets salg og administration.

Artikel top billede

(Foto: Ole Hartmann Schmidt/TDC)

Teleselskabet TDC vender rundt på en tallerken og gør op med årtiers forretningsplaner for salg af teleydelser til danske virksomheder, skriver Børsen.

Telegiganten vil nemlig kopiere it-branchens måde at sælge til virksomheder på og selskabet lægger derfor nu salg af teleløsninger til små og mellemstore virksomheder over til landets lokale it-leverandører.

"De store virksomheder vil vi selv håndtere, men salg af teleydelser til små og mellemstore virksomheder vil vi i stigende grad lægge ud til partnere, der er tættere på virksomhederne," siger direktør i TDC Business Nordic, Klaus Pedersen, til Dagbladet Børsen.

Målet er, at mobiltelefoni, fastnet og datatrafik skal sælges på linje med it-leverandørers varer som pc'er og it-løsninger.

"Dette havde været helt utænkeligt for bare to år siden i TDC, men i dag er der en erkendelse af, at man ikke kan gøre alt selv i TDC. Vi skal have fokus på vores kerneprodukter inden telefoni og data og skubbe mere salg og administration over til partnere," siger Klaus Pedersen til Børsen.

Topnordic første skridt

Første skridt i den nye strategi blev indledt med den nylige aftale med Topnordic.

It-forhandleren overtager per 1. juni det direkte salg af mobiltelefoner og tilbehør som datakort og pda'er til TDC's store erhvervskunder.

Derudover vil Topnordic også komme til at stå i spidsen for salg og administration af hovedparten af medarbejderbredbånd til TDC's erhvervskunder.

Aftalen, der har en værdi på 200 millioner kroner, medfører, at 2200 erhvervskunder og 32 medarbejdere flyttes fra TDC til Topnordic.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra DE-CIX

    Enhver strategi for applikationsmodernisering bør tage netværket med fra start

    Modernisering af ældre on-premise-applikationer til cloud-løsninger er en topprioritet for virksomheder globalt.

    KMD A/S

    AI Engineer

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Softwareudviklere til Cyberdivisionens HR-systemer og Applikationer i Ballerup

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S