IBM løfter sløret for en stribe Jazz-produkter

Det første kommercielle produkt afledt af IBM's Jazz-platform til kollaborativ udvikling, Team Concert 1.0, vil blive tilgængeligt fra 30. juni.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Næsten 20 relaterede produkter fra IBM og partnere lanceres før slutningen af året, meddelte virksomheden mandag. De første om knap fire uger.

Team Consert er en samarbejdsportal målrettet til at forbinde udviklingshold af software ved hjælp af teknologier såsom instant messaging. Programmører logger på systemet og kan se deres eget arbejde, hvad andre fra holdet arbejder på samt forskellige forhold, der fortæller om projektets status.

"Det nye er, at i stedet for at tilstandsrapporterne kun er til lederne, så er de her beregnet til, at alle kan kigge på dem," udtaler analytiker fra Redmonk Michael Coté.

Dette gør det muligt for et hold at være "mere selv-kørende end i et proces-drevet udviklingsmiljø, hvor folk ville vente på, at nogen fortalte dem, hvad de skulle lave," tilføjer han.

Tre betatest af 'koncerten'

IBM har udviklet Jazz i løbet af de sidste par år delvis ved brug af en metodologi, som den kalder 'open commercial'. Virksomheden lader partnere, kunder og community-medlemmer deltage i projektets udvikling gennem sitet Jazz.net, men beholder dog alle intellektuelle ejendomsrettigheder.

Team Concert har gennemgået tre betatest før mandagens præsentation.

Det lanceres i et antal versioner, her i blandt den gratis Express-C Edition, som er målrettet hold på mellem 10 og 50 folk, en Standard Edition til virksomheder i mellemklassen, som har yderligere funktioner, såsom målinger til at bedømme et projekts 'sundhed' i realtime, og i 2009 kommer en Enterprise Edition, som inkluderer bedre muligheder til at administrere arbejdsopgaver og kildekode.

IBM vil flette Jazz ind i alle sine Rational-produkter i løbet af de kommende år i stedet for at prøve at flytte kunder til en helt ny platform. Virksomheden har allerede påbegyndt dette arbejde og meddelte ligeledes mandag, at Rational Requirements Composer, software til at planlægge et projekts design, og testproduktet Rational Quality Manager nu er i beta.

"Vi er klar over, at tiden med brutale produktudskiftninger nu er forbi," udtaler Elizabeth Friday, vice president for den globale kundeservice for Rational. "Dette er faktisk en evolution."

Svært at få nye kunder

Herudover arbejder en række partnere på at integrere deres softwareudviklings-relaterede produkter med Jazz. Her i blandt Mainsoft, Surgient, VMLogix, Source IQ, WebLayers og Ravenflow.

Selv om IBM har positioneret Jazz som en åben platform – og endda forbereder en forbindelse til Microsofts rivaliserende udviklingsværktøj Visual Studio – så vil det måske blive svært for virksomheden at tiltrække nye kunder, ifølge Coté. Dette er både på grund af udviklingsvirksomheders indgroede loyalitet over for et værktøjssæt samt den betydelige udfordring ved at imødekomme IBM's nuværende kundekreds.

"Den første store gruppe af brugere vil være allerede eksisterende kunder," udtaler Coté.

"Det er svært at nå ud til nye folk med Rational eller ethvert andet stort IBM-varemærke, da de har en så stor eksisterende kundebase," siger han.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28. april 2026 | Gratis deltagelse

Politiets Efterretningstjeneste

Tester i PET's IT-afdeling

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior Full Stack Developer

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Koordinator med teknisk flair til AI og data i PET

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S

Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse