Acer satser på Linux til lavpris-bærbare

Verdens tredjestørste pc-producent tager Linux til sig i en stor omfavnelse. Det gratis styresystem skal bane vejen til det lukrative marked for super-billige bærbare.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Acer, verdens tredjestørste pc-producent, tror, at Linux-software vil være en adgangsbillet til markedet for lavprisbærbare og håber på at skabe et community omkring disse computere og den bevægelse, der er i gang på området.

Adskillige af de nye lavprisbærbare, der for nylig er blevet lanceret, kommer med enten Microsoft Windows XP eller med et Linux-styresystem og andre Linux-programmer.

Acer har for eksempel udviklet One Page, som er en slags hjemmeside, der viser sig på skærmen allerede inden styresystemet er indlæst.

Det giver brugeren mulighed for med det samme at begynde at bruge sin computer. One Page giver hurtig adgang til ens musik, instant message-program, spil, internettet og mere.

"Vi har virkelig brug for at fortsætte vores retning med Linux," udtaler Jim Wong, senior corporate vice president, i et interview.

Flere alliancer

"Vi kan udvikle denne retning mere, og vi vil prøve på at udvikle alliancer med flere partnere. Linux er et ensomt ord. Vi har brug for at skabe et community," tilføjer han.

Ideen med at udvikle et Linux-community i forhold til lavprisbærbare kan se ud som et angreb mod Microsoft.

Fremgangen for Linux til lavprisbærbare sætter de kampe på spidsen, som pc-leverandører står overfor med Microsoft, som de forsøger at overtale til at blive ved at understøtte Windows XP, som softwaregiganten ellers gerne vil sende på pension til fordel for Windows Vista.

Vista er et problem, da det kræver dyrere komponenter end XP, hvilket ville hæve prisen på en bærbar med en ellers lav pris.

Linux er billigere af adskillige årsager, her i blandt knapt så hårde hardwarekrav, og så skal der jo ikke betales licens for styresystemet.

Microsoft bryder sig ikke om at tabe terræn til rivaler og har arbejdet hårdt på at gøre XP så tilgængelig som muligt og har ligefrem finjusteret styresystemet til at kunne køre på One Laptop Per Child-fondens folkecomputer, XO'en.

Stadigt dyrere end Linux

På trods af disse anstrengelser gør en licens til XP stadig sådanne bærbare dyrere end modeller installeret med Linux.

Herudover klager nogle virksomheder over, at Microsoft stiller regler op, der kræver, at XP kun må bruges i bærbare, der opfylder visse krav, såsom at begrænse skærmstørrelsen til maksimalt 10 tommer samt forbud mod touchscreen.

Acer lancerede tirsdag sin første mini-bærbar til lavprismarkedet, Aspire One.

Den er prissat til omkring de 2.000 kroner (fra 399 til 499 USD) og er målrettet folk, der gerne vil have en billig og bekvem bærbar, de kan tage med over alt og bruge til at surfe trådløst på internettet.

Også andre taiwanske virksomheder arbejder med Linux.

Asustek Computer (Asus) tilbyder både Linux og Windows XP-modeller af sin populære Eee PC, som satte skub i den tendens at kommercialisere lavprisbærbare. Virksomheden forventer i år at sælge to millioner Eee PC'er installeret med Linux.

Asus er nu også i gang med at teste sin Linux-software, Express Gate, i visse bærbarmodeller og vil i fremtiden installere denne software i samtlige modeller.

I lighed med Acers software omgår Express Gate styresystemet ved opstart og går direkte til en opstartsskærm, der giver adgang til internettet, spil, musik og andre filer efter kun fem sekunder.

I Asus' bærbar F8V, der blev fremvist på Computex, kørte Express Gate sammen med Windows. Taiwans Micro-Star International (MSI) tilbyder også en model med Windows XP og en med Linux af sin lavprisbærbare. Linux-modellen af MSI's Wind mini-bærbare til 1.880 kroner (399 USD) koster langt mindre end modellen med Windows XP til 2.350 kroner (499 USD).

Acer satser på, at Linux vil bære en stor del af Aspire One-salget. Mini-bærbaren er indtil videre kun installeret med Linux, men en model med Windows XP bliver tilgængelig, når computeren kommer på markedet tidligt i juli, ifølge Wong.

"Men i vores markedsføring handler vores hovedbudskab til brugerne om Linux, da det giver en bedre, mere levende oplevelse," udtaler han.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS