Artikel top billede

KMD ånder lettet op efter turbulent test af Opus

Kampen om markedet for kommunale it-systemer raser videre. I dag tog KMD et stik hjem, efter at Silkeborg Data løb med en aftale tidligere på ugen.

Efter en problematisk periode som pilotkommune på KMD's nye SAP-baserede økonomisystem, Opus, har Hvidovre alligevel besluttet at fortsætte med systemet.

Det offentliggør kommunen i dag efter et udbud, hvor KMD's system er blevet vurderet i forhold til to andre konkurrenters.

Selv kommunaldirektøren i Hvidovre blev overrasket over, at Opus systemet faktisk var bedst, fordi det ikke har været problemfrit at være pilotkommune.

"Efter en strabadserende periode som partner i KMD’s Opus-pilotprojekt kom resultatet egentlig bag på os, men både vi og KMD har lært meget på de par år, der er gået siden da," siger kommunaldirektør Jens Frederik Jørgensen.

Derfor er der også lettelse hos KMD, som har måttet lægge øre til en del beklagelser fra pilotkommunerne.

"Aftalen med Hvidovre er særdeles vigtig for KMD. Den markerer, at vores suitestrategi er rigtig og matcher kommunernes behov, og at vi er nået et godt stykke ned af banen, siden Hvidovre var en del af KMD’s Opus-pilotprojekt," fortæller Hans Henrik von Platen-Hallermund, der er direktør i KMD.

Tabte Roskilde

Mens det altså gik godt for KMD i Hvidovre, så løb en af konkurrenterne i denne uge med et løn- og personaleadministrationssystem i Roskilde Kommune.

I Roskilde var det Silkeborg Data, som fik en tre-årig kontrakt med mulighed for yderligere to års leverancer til kommunen.

"Generelt vurderer vi, at Silkeborg Datas løsning er mere overskuelig og tilgængelig for de decentrale brugere", siger HR-direktør i Roskilde Kommune Yvonne Barnholdt.

Samtidig er Silkeborg Datas sammenspil med økonomisystemleverandørerne fra Fujitsu en af årsagerne til, at Roskilde har valgt Silkeborg Data.

Silkeborg Data markerer sig med ordren på det kommunale marked, som er relativt nyt for virksomheden, der traditionelt står stærkt i regionerne.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
itm8 A/S
Outsourcing, hosting, decentral drift, servicedesk, konsulentydelser, salg og udleje af handelsvarer, udvikling af software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere