IBM forbedrer web 2.0-værktøjer til virksomheder

IBM kommer med opgraderinger til sine web 2.0-baserede social networking-værktøjer til virksomheder.

Artikel top billede

Blandt de nye Lotus-tjenester er profilering, så man kan søge på folk ud fra deres kompetencer, og en community-tjeneste, så folk kan lære af hinanden.

Computerworld News Service: Virksomheden udsender fredag version 2.0 af værktøjet Lotus Connections med en række funktioner til social networking.

Senere på måneden kommer et relateret produkt, IBM Atlas til Lotus Connections 2.0, til datavisualisering inden for et socialt netværk.

Begge værktøjer blev præsenteret ved konferencen Enterprise 2.0 i Boston i sidste uge.

"Connections er en kombination af fem forskellige tjenester, der gør det muligt at finde ekspertise inden for en virksomhed, så man kan få bedre resultater med sit daglige arbejde," fortæller Chris Lamb, worldwide marketing manager for Lotus Communications hos IBM.

Tjenesterne inkluderer profilering (så man kan søge på folk ud fra deres kompetencer), bookmarking (så man kan vælge bestemte sider som referencekilder), en community-tjeneste (så folk kan lære af hinanden), blogging til at dele informationer via en browser og REST eller Atom feeds.

Alle disse funktioner er blevet forbedret i version 2.0. En hjemmeside kan også vise billeder af data, så brugeren kan få et hurtigt overblik over relevante punkter, herunder relaterede blog-indlæg.

People tagging

Den forbedrede profilering i version 2.0 giver brugerne mulighed for at finde personer og invitere dem til at blive kollegaer. Brugerne kan selv vælge, hvilke oplysninger der skal vises om dem. 'People tagging' giver brugerne mulighed for at tagge sig selv eller kolleger med ekspertområder. Der er blevet tilføjet diskussionsfora og integration med tjenesterne Social Text og Atlassian Wiki til kollaborativ redigering af indhold.

"Lotus Connections 2.0 øger produktets kvalitet i forhold til version 1.0," udtaler Kathleen Reidy, senioranalytiker hos The 451 Group.

"Lotus Connections er en række tjenester, der kan bruges sammen eller hver for sig. Med 2.0 giver det mere mening for slutbrugerne at bruge dem sammen, fordi der er en personlig startside og et bedre koncept for communities," siger hun.

Oversat af Mille Bindslev

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job