PSX: Playstation 2 og digitalvideo i én

Sony har præsenteret PSX, der samler en Playstation 2 spilkonsol, en harddisk-video og en dvd-recorder i ét produkt.

Indhold

PSX, der netop er blevet fremvist for første gang på Ceatec-messen i Japan, kombinerer en digitalvideo med en Playstation 2 spilkonsol.

PSX kan optage video på både harddisk, cd eller dvd. For sidstnævnte er der mulighed for at optage i enten DVD-R, DVD-RW eller DVD+RW format. Har man optaget video på harddisken, kan det senere kopieres over på dvd, hvis man ønsker at gemme optagelserne.

PSX kommer i to udgaver, DESR-5000 og DESR-7000, hvor den eneste forskel er størrelsen på harddiskene, der er på henholdsvis 160 og 250 gigabyte. Begge har indbygget netværkskort.

Der kan vælges mellem seks forskellige optage-kvaliteter, og for den mindste models vedkommende giver harddisken plads til 33 timers video i bedste kvalitet eller 204 timer i den dårligste.

Playstation 2-delen er 100 procent kompatibel med en "rigtig" Playstation 2, og der skulle således ikke være den mindste forskel mellem de to, når der spilles på maskinen.

PSX kan også fremvise billeder fra et Memorystick hukommelseskort eller via en USB-tilslutning til et Sony digitalkamera. MP3-filer og Sonys eget ATRAC-lydformat kan også afspilles.

Størrelsen på en PSX er 31 x 32 x 9 centimeter og vægten er 5,6 kilo.

Prisen for DESR-5000 er 80.000 japanske yen, der svarer til 4.600 kroner. DESR-7000 koster 100.000 yen, svarende til omkring 5.800 kroner. Der er endnu ingen forlydende om, hvorvidt Sony planlægger at sælge PSX uden for Japan.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Alfapeople Nordic A/S
Rådgivning, implementering, udvikling og support af software og it-løsninger indenfor CRM og ERP.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere