3G-telefoni går i luften på mandag

Fra den 13. oktober kan man købe 3G mobiltelefoner fra teleselskabet 3. Så kan man gå mobilt på nettet med en hastighed på 384 kbit/s.

Indhold

Tredje generations mobiltelefoni kommer til Danmark på mandag den 13. oktober. Da åbner teleselskabet 3 for salget af 3G-mobiltelefoner, der giver hurtig adgang til internettet.

Med en 3G-telefon fra 3 kan man hente data med en hastighed på op til 384 kilobit i sekundet, og man kan sende data med en båndbredde på 64 kilobit i sekundet. Der er ikke ligefrem tale om bredbånd, men hastigheden er mange gange højere end den, man kan opnå med GRPS-telefoner.

Mobiltelefonerne vil kunne bestilles online fra 3's website, men man kan også bestille en telefon i en af 3's butikker eller hos en af de 25 forhandlere i en række elektronik-kæder, som 3 har en aftale med.

Man får ikke en 3G-telefon med i hånden med det samme, men må pænt vente på at få telefonen tilsendt. Det vil ske inden for en måned.

Det mest spændende ved 3G-telefoni er nok muligheden for at modtage levende billeder. Man kan føre videosamtaler med andre brugere af 3's netværk, og man kan få leveret indhold fra blandt andre TV2, MTV, Berlingske Tidende og Superligaen.

3 er det første firma, der tilbyder 3G-telefoni i Danmark, men andre følger efter. Senere vil TDC, Orange og Telia også tilbyde 3G-telefoni.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S