Sanyo udvikler miljøvenlig cd

MildDisc fra japanske Sanyo er en cd, der er fremstillet af majs. I modsætning til almindelige cd'er nedbrydes den i naturen.

Indhold

Man tager 85 majskorn. Kornene bliver kværnet, og stivelsen trækkes ud. Majsstivelsen omdannes til uraffineret druesukker, som omdannes til mælkesyre. Denne mælkesyre går gennem endnu et par kemiske forandringer for til sidst at ende som et biologisk nedbrydeligt polymer-materiale, der kan anvendes til fremstilling af en cd.

Det er amerikanske Cargill Dow, der fremstiller polymerer fra majs, og japanske Sanyo har fundet ud af, hvordan materialet kan bruges til cd'er. Sanyo kalder de økologiske cd'er for MildDisc.

Problemet med eksisterende cd'er er, at de ikke nedbrydes i naturen. Ved afbrænding kan almindelige cd'er og dvd'er udvikle giftige stoffer, og afbrændingen af disse cd'er bidrager til drivhuseffekten.

Hvis en MildDisc efterlades i naturen, nedbrydes den til vand og kuldioxid i løbet af 50 til 100 år. Den optiske disk kan komposteres, og så går det hurtigere med nedbrydningen. Produktet bidrages ikke til drivhuseffekten ved afbrænding, for den frigivne kuldioxid er den samme, som majsplanten i sin tid optog fra luften.

Til at starte med er det meningen, at MildDisc skal bruges til musik-cd'er og cd-rom. Senere kan det også blive til dvd'er.

Når salget starter i løbet af de næste par måneder, koster en MildDisc tre gange så meget som en almindelige cd, men Sanyo regner med, at prisen kommer til at ligge 20 procent over prisen for en traditionel cd, når produktionen er kommet godt i gang.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Bliv IT-projektleder i Forsvaret og sæt retningen for fremtidens digitale løsninger

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teamleder til AI, Modellering og Simulering ved Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    SAP S/4HANA Finance Lead

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS