Intel står overfor nye monopol-anklager i EU

EU er på vej med ny aggressiv indsats mod Intel, som EU mener bevidst forsøger at udnytte sin dominerende markeds-position til at presse konkurrenterne ad hekkenfeldt til.

Artikel top billede

Computerworld News Service: EU-Kommissionen er på vej med nye monopol-anklager mod Intel, efter EU i januar satte efterforskningen mod Intel op i gear.

Denne gang vil anklagen være, at Intel har forsøgt at presse konkurrenten AMD ud af nogle af Europas vigtigste teknologi-butikker, lyder det fra en centralt placeret person.

I de kommende dage er det sandsynligt, at der bliver sendt en protest-skrivelse til Intel. Samtidig vil EU angiveligt på samme måde anklage en stribe af de pågældende teknologi-butikker, der blandt andre tæller tyske Metro, der ejer Media Markt, som er Europas største elektronik-kæde.

Kontorer raidet

I februar raidede EU-Kommissionen Intels kontorer i tyske München samt bygninger, der tilhører Media Markt i Tyskland, Italien, Ungarn og Polen, ligesom britiske DSG International og franske PPR blev raidet.

Kommissionen meddelte dengang, at grunden til de pågældende raids var, at EU mistænkte Intel og forhandlerne for at krænke de love, der forbyder konkurrencehæmmende adfærd.

Bekymringerne over Intels forhold til de førende elektronik-forhandlere går mange år tilbage, men kommissionen indledte først en efterforskning i 2006, efter AMD havde klaget.

EU-Kommissionen meddeler, at den mistænker Intel for at presse Media Markt til ikke at sælge computere, der bygger på AMD-chip. Media Markt står bag 460 butikker i 11 lande i Europa og er dermed en vigtig distributionskanal for computer-industrien.

Den nye udvikling kommer et år efter, at kommissionen beskyldte Intel for at give massive rabatter til computer-producenter, hvis de købte de fleste af deres chip hos Intel.

EU har også beskyldt Intel for at betale computer-producenter for at forsinke computere udstyret med AMD-chip.

Intel har hele tiden fasthold, at selskabet konkurrerer agressivt, men fair, i en ekstremt konkurrence-orienteret branche.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Politiets Efterretningstjeneste

    ML OPS til udvikling og støtte af Computer Network Exploitation

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Head of Business Enablement

    Københavnsområdet

    JP/Politikens Hus

    Digital Workplace Supporter

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

    Morten Thune

    Netip A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S